Home Pel mel Věda a příroda Zimující labutě podporují v čínských provinciích cestovní ruch

Zimující labutě podporují v čínských provinciích cestovní ruch

Turisté pozorují labutě na vyhlídkovém místě v okrese Ru-čcheng ve městě Jün-čcheng v severočínské provincii Šan-si, 3. prosince 2023. FOTO - Xinhua/Wang Hao

S příchodem zimy migrují do Číny hejna labutí zpěvných ze Sibiře a jejich útočiště v několika provinciích podporují místní cestovní ruch a lákají fotografy a návštěvníky, kteří chtějí být svědky této sezónní podívané.

Mokřad San-wan v povodí Žluté řeky, který se nachází v okrese Pching-lu v severočínské provincii Šan-si, leží v závětrné poloze a má mírné zimní klima, což z něj činí ideální místo pro zimování labutí.

»Krajina je bohatá na vegetaci. Labutě jsou fotografovány jako baletky, zvláště když je voda právě zamrzlá,« řekl Li Jün-šeng, nadšenec do fotografování, který přijel ze Si-anu, hlavního města severozápadní čínské provincie Šen-si.

Li řekl, že do mokřadu jezdí fotografovat každý rok, a poznamenal, že počet labutí velkých v posledních letech stále roste.

Podle Wang Čchaa z okresního lesního úřadu počet labutí velkých, které zde zimují, přesáhl 10 000 díky zlepšujícímu se ekologickému prostředí v povodí Žluté řeky.

V reakci na rostoucí počet turistů vybudoval okres Pching-lu ekologický mokřadní park se stezkami, pozorovacími plošinami a dalším příslušenstvím, které je návštěvníkům k dispozici zdarma.

Ve vesnici San-wan, která se nachází naproti parku, provozuje Sie Li-sia restauraci, která slouží turistům přicházejícím se podívat na labutě. Podle Sie může v rušném období pojmout více než 100 návštěvníků denně.

Asi 40 km od okresu Pching-lu se v okrese Ru-čcheng nachází labutí letovisko, které láká turisty svou jedinečnou nabídkou. Návštěvníci zde mají možnost vyrobit si vlastní suvenýry, například plátěné tašky a lucerny.

Ve městě Rong-čcheng ve východočínské provincii Šan-tung se labutě staly také reklamním tahákem místního cestovního ruchu.

Labutě zpěvné v přírodní rezervaci v Rong-čchengu ve východočínské provincii Šan-tung, 18. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Li Xinjun

O své zážitky z prohlídky města se podělila influencerka ze sociálních sítí Šen I-jen. Její příspěvek na čínské sociální síti zaměřené na životní styl Siao-chung-šu, neboli Little Red Book, zní: »Vydejte se k Labutímu jezeru ve vesnici Jandun-ťiao a i z náhodného záběru tam vznikne skvělá fotka s nádherným výhledem. V okolních malých rybářských vesničkách je mnoho míst, kde se dá najíst a ubytovat.«

Pro zlepšení životního prostředí labutí velkých zavedlo mnoho míst opatření na ochranu těchto druhů, které jsou chráněny druhým stupněm státní ochrany.

Například projekt obnovy porostu travních drnů v Rong-čchengu pomohl zajistit labutím dostatek potravy. V okrese Pching-lu bylo pověřeno 20 správců, aby udržovali mokřadní zařízení a aktivně pěstovali plodiny, jako je kukuřice a ozimá pšenice, jako doplňkovou potravu pro labutě.

Che Ťien-si, který v mokřadech San-wan pracuje již více než 20 let, řekl, že labutě velbloudí jsou v přírodě ostražité a agresivní, ale jeho se nebojí. »Vědí, že jsem k nim laskavý,« řekl správce.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here