Home Zahraničí Globální konflikty jsou pro mezinárodní společenství výzvou k zamyšlení

Globální konflikty jsou pro mezinárodní společenství výzvou k zamyšlení

Lidé si prohlížejí škody po izraelském útoku ve městě Rafáh na jihu pásma Gazy, 4. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Khaled Omar

Současné konflikty a krize ve světě by měly být pro mezinárodní společenství výstrahou, zdůraznil ve středu vysoký komisař Organizace spojených národů (OSN) pro lidská práva Volker Turk.

»Lidská práva nesmí padnout. Dostalo nás sem cynické přehlížení lidských práv a nerespektování a neuposlechnutí varování týkajících se lidských práv,« řekl Turk na tiskové konferenci v Ženevě před Dnem lidských práv, který připadá na 10. prosince.

Šéf OSN pro lidská práva se vyjádřil k neutěšené situaci v Gaze a vyzval k příměří. Zdůraznil, že krizi bylo možné předvídat a předejít jí, a vyzval k mezinárodní jednotě na humanitárním základě.

Zraněné dítě v nemocnici ve městě Deir el-Balah v centrální části pásma Gazy, 3. prosince 2023. FOTO – Xinhua

Turk vyjádřil znepokojení nad zbytečným používáním síly na okupovaném Západním břehu Jordánu, násilím ze strany osadníků a zvýšeným počtem zatýkání a zdůraznil, že je třeba okamžitě skoncovat s tímto protiprávním jednáním.

Zmínil se také o některých velkých humanitárních krizích ve světě, mimo jiné v Súdánu, kde bylo od dubna 2023 zabito více než 7000 civilistů a 6,3 milionu lidí bylo vysídleno.

Turk by měl ve dnech 11. až 12. prosince hostit akci na vysoké úrovni u příležitosti 75. výročí Všeobecné deklarace lidských práv.

Jihosúdánci vysídlení v důsledku konfliktu v Súdánu v přijímacím středisku v okrese Renk, stát Horní Nil, Jižní Súdán, 30. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Denis Elamu

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here