Home Pel mel Zajímavosti Bologna opraví šikmou věž kvůli obavám, že se příliš naklání

Bologna opraví šikmou věž kvůli obavám, že se příliš naklání

FOTO - X

Úřady oznámily plány na opravu jedné ze dvou věží z 12. století v italském městě Bologna poté, co muselo být minulý měsíc zabezpečeno její okolí kvůli obavám, že by její naklonění mohlo vést ke zřícení.

Starosta italského města Matteo Lepore prohlásil, že uzavření náměstí Piazza di Porta Ravegnana je nezbytné pro »záchranu« věže Garisenda. »Nezasahujeme proto, že bychom si mysleli, že se může kdykoli zřítit, ale proto, že ji chceme zabezpečit a obnovit,« řekl.

Osud 48 metrů vysoké Garisendy, která stojí vedle dvakrát vyšší věže Asinelli, byl ve městě Emilia-Romagna předmětem mnoha diskusí poté, co vědci z Boloňské univerzity zjistili anomální zvýšení kmitání věže.

Garisenda, která při návštěvě Boloně okouzlila Charlese Dickense, se naklání o 4 stupně, zatímco u slavnější italské šikmé věže v Pise je to 3,9 stupně. Předpokládá se, že tento náklon je způsoben poklesem půdy během 14. století.

Věž je sledována, zda se na ní neobjevují trhliny, a byly instalovány senzory, které sledují případný posun. Její základy budou zpevněny novými materiály, aby byla stavba bezpečnější. Uzavřena byla také věž Asinelli, na kterou mohou návštěvníci vystoupit.

Zatímco však starosta mluví uklidňujícím tónem, jiní obyvatelé Boloně se obávají, že by se věž mohla zřítit.

Giorgio Diritti, herec a filmový režisér, řekl: »Mám obavy z mnoha hledisek, zejména z toho, že tato zpráva přišla jako překvapení. Ale jak to může být překvapení, když je věž už léta monitorována?« Diritti dodal, že kdyby na to přišlo, byl by připraven tam jít, »aby věž podržel«.

Senátor Pier Ferdinando Casini byl optimističtější. »Garisenda prošla stovkami let zkouškou a překoná i toto neštěstí.«

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here