Na základě 700 000 fotografií byla vytvořena první digitální replika Titaniku

Ve Velké Británii byla vytvořena první digitální replika osobního parníku Titanic, který se potopil ve vodách severního Atlantiku v roce 1912. Jak informoval list Times, rozsáhlý projekt, během něhož bylo pořízeno asi 700 tisíc fotografií, realizovala společnost Magellan, specializující se na podvodní fotografii.

Magellan použil dálkově ovládané ponorky k vytvoření 3D modelu lodi, která ležela více než 111 let pod vodou v hloubce 3,8 km. Ve spolupráci s televizní produkční společností Atlantic Productions pořídili video ve vysokém rozlišení, na kterém bylo zachyceno vše od trupu parníku a jeho obřích lodních šroubů až po stále otevřené láhve šampaňského a desítky párů bot rozházených po vraku.

Model zahrnuje přední i zadní část Titaniku, které se po rozpadu lodi potápěly různou rychlostí a trajektorií a nyní leží asi 800 metrů od sebe.

Hlavním cílem projektu je nejen podrobně prozkoumat pozůstatky legendárního parníku, ale také provést nový výzkum vraku, aby bylo možné lépe pochopit příčiny katastrofy.

První plavba Titaniku z anglického Southamptonu do New Yorku, která začala 10. dubna 1912, se ukázala být jeho poslední. Titanic se potopil 15. dubna poté, co se ve vodách Atlantiku srazil s tzv. černou, tj. převrácenou ledovou horou tmavě modré barvy, která neměla žádný odraz. Právě tato okolnost se uvádí jako hlavní důvod pozdního zjištění nebezpečí posádkou. Na palubě parníku bylo 2 224 osob, z nichž 1 513 zahynulo. Vrak byl nalezen až v roce 1985.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy