Univerziáda v Čcheng-tu: High-tech aplikace umožňují chytré hry

Hrát stolní tenis s robotem nebo si dát šálek kávy uvařený robotem? Na právě probíhající univerzitě v Čcheng-tu zaujmou nejmodernější technologie.

Od vysílání až po bezpečnostní a lékařské služby, široká škála pokročilých produktů využívajících technologie, jako je 5G, cloud computing a umělá inteligence, byla použita k vytvoření chytré univerziády.

Podle oddělení vědy a techniky města Čcheng-tu bylo na více než 30 místech nasazeno více než 170 špičkových technologických produktů, které nabízejí podporu pro pořádání, účast a sledování akcí.

HI, ROBOTI

Sportovce a návštěvníky z celého světa může na Světové univerziádě, kterou hostí hlavní město jihozápadní čínské provincie Sečuán, oslnit skupina speciálních pracovníků.

Roboti připomínající pandy, navržení v souladu s maskotem akce »Rongbao«, se mezi účastníky her setkali s velkým ohlasem. Díky vysoce přesnému vidění a schopnosti vyhýbat se překážkám mohou poskytovat inteligentní služby včetně informací, překladu a navigace.

Tito buclatí roboti by také mohli být záchranáři. Po přijetí tísňového volání pospíchají na místo, automaticky otevřou vestavěnou pohotovostní soupravu a přehrají videonávod k použití defibrilátoru. Současně mohou navázat vzdálené videospojení s lékařskými odborníky pro odborné poradenství.

V areálu stolního tenisu sportovního centra High-tech Zone Sports Center Gymnasium upoutal velkou pozornost „tréninkový partnerský robot“.

Mechanická ruka vyhazuje pingpongový míček nahoru a druhá ruka máchá raketou. Metr vysoký robot obratně odpaluje míček k soupeři na druhé straně. Při podání dokáže provádět přesné úkony, jako je topspin, backspin a push údery.

»Ve srovnání s lidmi má robot přesnější kontrolu nad rychlostí a rotací,« řekl Li Pengfei, trenér z asociace stolního tenisu v Čcheng-tu, který si s robotem zahrál.

»Robot může hráčům pomoci zlepšit jejich pozorovací schopnosti a předvídání soupeřových akcí při podání. Mohou opakovaně trénovat určitý typ podání, čímž se jejich trénink stane cílenějším a efektivnějším,« dodal Li.

Chytrého robota na přípravu kávy najdete ve vesnici sportovců. Je vybaven systémy hlubokého učení a dokáže vyrobit až 10 druhů kávy. Stačí počkat několik minut a dokáže dokončit veškerou práci, včetně mletí kávových zrn, filtrování, vaření a přípravy latté.

K vytvoření velkolepého zahajovacího ceremoniálu, který se konal 28. července, byly použity různé high-tech prvky. Wang Žuej-siang, generální producent ceremoniálu, uvedl, že pro dosažení ideálního vizuálního efektu bylo vyvinuto 40 laserových zařízení.

»Celý zahajovací ceremoniál, od vystoupení až po zapálení kotle, je vysoce technicky náročný,« řekl Wang.

Pochodeň her, založená na technologiích leteckých motorů, byla napojena na spalovací systém, aby byla zajištěna její stabilita a ekologičnost. Procesy vstřikování paliva a míchání vzduchu byly optimalizovány tak, aby plamen elegantně tančil.

Nové energetické autobusy jsou využívány pro dopravní obsluhu během univerziády v Čcheng-tu. (Xinhua/Wang Si)

Při cestování mezi vesnicí a sportovišti mohou sportovci nasednout do samořiditelných autobusů na novou energii. Vozidla, která se spoléhají na sofistikované senzory, mohou dosáhnout dosahu vnímání 200 metrů a mohou jezdit bez slepého úhlu.

Vodní centrum je vybaveno inteligentním systémem úpravy vody, který automaticky sleduje kvalitu vody a kontroluje její teplotu, a systém bodování může dosáhnout přesnosti jedné desetitisíciny sekundy.

Aby se místa konání her v letních vedrech ochladila a zároveň se zachovaly nízké emise uhlíku, navrhli architekti uvnitř budov uličky ve tvaru přesýpacích hodin, které mohou zvýšit proudění vzduchu.

Chladicí technologie se používají také pro dobrovolníky, kteří musí v horkém počasí v Čcheng-tu pracovat pod širým nebem. Mohou nosit chladicí vesty, které jsou vyrobeny z materiálu s fázovým přechodem, který se často používá pro aerodynamické chlazení v leteckém inženýrství.

»Věřím, že inovativní high-tech aplikace na univerziádě zanechají v účastnících trvalý dojem,« řekl Kuo Ťi, člen výkonného výboru her.

»A zařízení špičkových technologií budou po skončení univerziády přístupná veřejnosti, což přinese užitek více lidem jako trvalý odkaz,« dodal Kuo.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy