V Katalánsku se konala soutěž ve stavění lidských věží

V Katalánsku se po dvou letech konala soutěž ve stavění lidských věží, které se zúčastnilo na 40 družstev a zhruba 11 000 diváků. Nejúspěšnější byl tým z města Vilafranca, který postavil desetipatrovou pyramidu o výšce zhruba 13 metrů, uvedla agentura Reuters. Stavění lidských věží je součástí katalánského folkloru a disciplína je od roku 2010 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Tradice ve stavění lidských věží, které Katalánci nazývají castells, sahá až do 18. století. Každé dva roky se v aréně pro býčí zápasy ve městě Tarragona odehrává soutěž o nejvyšší a nejkomplikovanější věž.

Do tradiční disciplíny se zapojují lidé různých věkových kategorií, včetně těch nejmladších, které před úrazy a pády chrání přilby a chrániče. »Bez dětí by věže nemohly být,« řekla agentuře Reuters psycholožka Anna Jordandová, která se rovněž účastnila soutěže.

Různé typy lidských věží v provedení vítězného týmu Castellers de Vilafranca.

»Obvykle trénujeme tak třikrát týdně,« uvedl IT technik a člen týmu z Tarragony Juan Manuel Rodríguez. Podle něj je však stavění lidských věží »společenskou aktivitou«, jejíž význam přesahuje pouhý sportovní výkon, který spočívá vystoupat na ramenech spolusoutěžících do co nejvyšší výšky. Podle katalánského tisku je velká část tréninku věnována tomu, jak omezit vážná zranění.

V letošní soutěži uspěl tým z Vilafranky, který postavil přibližně 13 metrů vysokou pyramidu. Vyhrál tak 16 000 eur (asi 400 000 korun).

Stavění lidských věží se může zdát jako nebezpečná disciplína, a to hlavně při závěrečné fázi, kdy se lidé na vrcholku snaží slézt. Obvykle však spadnou mezi další soutěžící. Lékaři letos ošetřili na 70 účastníků, z nichž 13 skončilo v nemocnici. Podle španělských médií za posledních 200 let zemřelo při této aktivitě pět lidí.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/diaridetarragona.com/Alfredo González a Carla Pomerol

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy