Místo úzkokolejky na Jindřichohradecku jezdí autobusy. Provozovatel je v insolvenci

Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která provozuje vlaky na úzkokolejce v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina, nasadila místo vlaků autobusy. Vypršela jí platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Autobusy jezdí podle jízdního řádu vlaků.

Firma na sebe v září podala insolvenční návrh, v červnu dlužila přes 160 milionů korun. Vlastní a provozuje úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Vlaky vyjely naposledy v neděli odpoledne. Firma bude 17. října jednat na ministerstvu dopravy o tom, že by úplatně převedla na stát trať Obrataň – Kamenice nad Lipou.

»Jezdíme podle jízdního řádu. Je to náročné, ale řešíme to tak, jak je to u drážní společnosti obvyklé, to znamená, že spolupracujeme s partnerem a od něj máme tuto službu zajištěnou,« řekl předseda správní rady JHMD Boris Čajánek. Jak doplnil, jde o několik autobusů denně.

Dluhy a nevyplacené mzdy

Krajský soud v Českých Budějovicích zahájil 7. září s JHMD insolvenční řízení. Firma měla ke konci června 140 věřitelů, dlužila 160,7 milionu korun. Firma nemá na splácení, argumentuje tím, že jí Kraj Vysočina nedostatečně kompenzuje prokazatelnou ztrátu a nehradí odpisy za vozidla. Firma má reorganizační plán, který přijala nadpoloviční většina věřitelů, řekl Čajánek. Firma argumentuje tím, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty. JHMD nevyplatila v září zaměstnancům mzdu, protože jí chybí peníze, nefunguje jí ani web. Kraj Vysočina podle radního Martina Hyského (ČSSD) ve sporu s firmou postupuje podle smlouvy a firmě nic nedluží. Kvůli problémům firmy kraj chystá novou autobusovou linku. Firma má asi 80 zaměstnanců.

Firma poslala minulý čtvrtek Drážnímu úřadu žádost o vydání osvědčení bezpečnosti provozovatele dráhy. Úřad má na rozhodnutí lhůtu až 120 dnů. Další z nutných podmínek je mít jednotné osvědčení o bezpečnosti provozovatele drážní dopravy, které JHMD končí k 16. říjnu.

JHMD žádá peníze od kraje

Kraj Vysočina odmítl nárok firmy na uhrazení kompenzací, místo žádaných 108 milionů Kč je ochoten zaplatit na dodatcích ke smlouvě asi 5,5 milionu. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS) již dříve uvedl, že kraj své závazky vůči firmě plní. Firma na Kraj Vysočina podala žaloby.

Jihočeský kraj pozastavil 27. září firmě JHMD platby za provoz vlaků na úzkokolejce. Kraj je nebude vyplácet do doby, než soud určí firmě insolvenčního správce. JHMD uvedly, že peníze od Jihočeského kraje jsou zásadní pro to, aby vyplatily mzdy zaměstnancům a zajistily provozní financování. Firma žádá soud, aby co nejdříve rozhodl o úpadku a reorganizaci. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. Vlaky v minulých letech podle staršího vyjádření firmy přepravily ročně zhruba 400 000 cestujících.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy