Běžci a chodci se utkají na dráhové desítce

O nadcházejícím víkendu nás čekají dva domácí republikové šampionáty. Holešov hostí v sobotu MČR v běhu na 10 000 metrů. V neděli pak proběhne v Novém Městě nad Metují MČR v chůzi na 10 000 metrů.

Největší hvězdou mistrovství České republiky na dráhové desítce v Holešově je jednoznačně Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška má ve své sbírce už sedm národních titulů z této disciplíny. Poprvé triumfovala už v roce 2016 a naposledy zvítězila před dvěma lety v Otrokovicích. Ve stejné sezóně pak o několik týdnů později zaběhla na Evropském poháru ve francouzském Pacé dosud platný národní rekord 32:08.96. Loni tento šampionát vynechala, ale letos se na něj vrací. Poté, co Stewartová v prosinci zaběhla ostrý maratonský limit a zároveň také český rekord v maratonu časem 2:25:36, dokončila v posledních měsících dva závody. Silniční desítku ve Španělsku zvládla za 32:41 a půlmaraton v Lisabonu proběhla v čase 1:12:41. Ani s jedním z výkonů nebyla příliš spokojena, a tak si snad spraví chuť právě v Holešově.

Boj o další cenné kovy by mohl být o poznání otevřenější. Simona Vrzalová má pod otevřeným nebem na svém kontě šest domácích titulů od osmistovky do pětky, ale z mistrovské desítky jí cenný kov chybí. Vrzalová se úspěšně vrátila po mateřské pauze už v hale, kde vyhrála na MČR patnáctku i trojku. Nyní si bude muset poradit s tratí o poznání delší.

Stříbro z loňského roku obhajuje Barbora Lampová, která se navíc na začátku dubna blýskla v Pardubicích i stříbrem na MČR v půlmaratonu. Stejný cenný kov vybojovala v této sezóně i na halové trojce. Mezi favoritky můžeme počítat také Báru Stýblovou, která je sice specialistkou na stýpl, nicméně loni získala například v Běchovicích stříbro na mistrovské silniční desítce.

Zajíc o třetí triumf v řadě

Vládcem posledních dvou mistrovských závodů na dráhové desítce byl Martin Zajíc. Vyhrál před dvěma lety v Otrokovicích a přemožitele nenašel ani loni v Žilině, kde si navíc vylepšil osobní rekord na 29:39,56. Letos se prezentoval v Lille časem 30:05 na silniční desítce.

Nejvážnějším vyzyvatelem by mu měl být Vladimír Marčík, což je letošní šampion z mistrovského půlmaratonu v Pardubicích. Také on už letos běžel silniční desítku. Ve Španělsku zvládl tuto distanci za 29:50. Z MČR na dráhové desítce má zatím doma dva bronzy z let 2020 a 2022 a jistě by si rád polepšil. Jeho osobák v běhu na 10 000 metrů má hodnotu 29:38,78, takže můžeme doufat, že favorité i letos prolomí třicetiminutovou hranici.

Na startovní čáře by neměli chybět ani matadoři. Jiří Homoláč je mistrem z roku 2021, kdy zvítězil ve svém kariérním maximu 29:57,15. Naposledy stál na stupních vítězů před dvěma lety v Otrokovicích, kde bral stříbro za Zajícem. Naopak poprvé vystoupal na pódium už v roce 2010. Vůbec nejhodnotnější osobní rekord z celého startovního pole má pak Jakub Zemaník, jenž v roce 2018 zaběhl v Londýně 29:10,43. Ovšem medaile z MČR v běhu na 10 000 metrů mu ještě chybí. Na tu čekají také loni čtvrtý Milan Janoušek nebo vždy odvážně běžící René Sasyn.

Kromě mužů a žen poběží v Holešově svůj šampionát na dráhové desítce také junioři a juniorky.

Premiéra chodeckého MČR na dráhové desítce

Vůbec poprvé se uskuteční samostatné mistrovství České republiky v chůzi na 10 000 metrů na dráze. Podle předběžných přihlášek by se v Novém Městě nad Metují měla představit kompletní sestava, která nás reprezentovala na nedávném mistrovství světa chodeckých družstev v Antalyi.

V závodě žen tak je jasnou favoritkou Eliška Martínková. Sekundovat se jí pokusí její mladší tréninkové kolegyně Ema Klimentová s Alžbětou Franklovou, které se blýskly v Turecku osobními rekordy. Klimentová si navíc zajistila start na srpnovém mistrovství světa juniorů v Limě.

V mužském klání se můžeme těšit na Víta Hlaváče, který také bude čelit svým mladším vyzyvatelům. Adam Zajíček se v Antalyi ukázal ve skvělém světle, když si zašel na dvacítce osobák 1:24:10, čímž se zařadil na devátou příčku českých historických tabulek. Jaromír Morávek si zas bude chtít spravit chuť po nepříliš vydařeném nedělním závodě. Neměl by chybět ani nejlepší český junior Albert Kukla.

(koz)

FOTO – atletika.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy