Čtyři klamy americké tzv. »nadbytečné kapacity« Číny

Americký ministr zahraničí Antony Blinken zahájil 24. dubna svou návštěvu Číny. Před jeho odjezdem americká strana řekla, že během jeho návštěvy v Číně vyjádří obavy z »nadbytečné kapacity« čínské nové energie. Každý, kdo má základní znalosti z ekonomie, má pocit, že tento argument ani nestojí za to vyvracet. Spojené státy ale už nějakou dobu šíří »nadbytečnou kapacitu« a považují ji za nejnovější nástroj »ekonomické kognitivní války« proti Číně, takže je třeba to analyzovat.

Za prvé, někteří lidé ve Spojených státech propojují výrobní kapacitu s mezinárodním obchodem a věří, že více exportních produktů je nadbytečnou kapacitou. V tom je klam: srovnávání vývozu produktů s »nadbytečnou kapacitou« není v souladu se zdravým hospodářským rozumem a je to také proti trendu globalizace.

V globálním hospodářském systému s vysokým stupněm dělby práce nemohou být výkon a poptávka omezeny na zemi nebo region. Z praxe různých zemí je běžným jevem, že výrobní kapacita průmyslu je vyšší než domácí poptávka, takže vývoz je normální. Například 80 % čipů vyráběných ve Spojených státech a automobilů vyráběných v Německu je vyváženo a ve velkém množství se vyváží i letadla Boeing a Airbus. Pokud se budeme řídit logikou některých lidí ve Spojených státech, mohli bychom položit stejnou otázku jako švýcarský list Neue Zürcher Zeitung: »Je export Západu do Asie nadbytečná kapacita? Pokud země vyrábí pouze pro svůj vlastní trh, kde může začít obchod?«

Možná, aby vyplnili logickou mezeru, někteří lidé ve Spojených státech uvedli další argument: nová energetická kapacita Číny také přesahuje globální poptávku. Je to pravda? Podívejme se, co říkají údaje: Podle výpočtů Mezinárodní energetické agentury je k dosažení cíle uhlíkové neutrality potřeba, aby celosvětový prodej vozidel na nové energie dosáhl do roku 2030 přibližně 45 milionů kusů, což je 4,5krát více než v roce 2022, a poptávka po fotovoltaické instalované kapacitě dosáhla 820 gigawattů, což je 4krát více než v roce 2022.

Je vidět, že současná výrobní kapacita zdaleka nesplňuje poptávku trhu a zejména potenciální poptávka rozvojových zemí po nových energetických produktech je obrovská. Čína je největší světový trh s obnovitelnou energií a výrobce zařízení, a její vysoce kvalitní výrobní kapacita není přebytečná, ale naléhavě potřebná pro svět. Jak uvedl brazilský kupující, který se zúčastnil 135. Čínského mezinárodního veletrhu dovozu a vývozu (Kantonský veletrh), dobré čínské výrobky jsou v Brazílii velmi populární a je nutné, aby Čína poskytla zelenou výrobní kapacitu.

Zároveň americká strana porušuje svou vlastní víru v teorii komparativních výhod v západní ekonomice. Podle této teorie, pokud může země vyrábět produkt za nižší náklady, jiné země by neměly stanovit celní překážky, ale měly by tento výrobek dovážet a vyvážet produkty se srovnatelnými výhodami. Důvodem, proč nové čínské energetické produkty mají komparativní výhodu nejsou vládní dotace, ale nezávislé inovace podniků, kompletní průmyslový řetězec a dodavatelský řetězec, rozsáhlý trh a bohaté lidské zdroje. Namísto útoku na nové čínské energetické produkty, že „narušují globální trh“, by Spojené státy mohly stejně dobře rozšířit svou komparativní výhodu.

Kromě toho někteří lidé ve Spojených státech také obvinili nový čínský energetický průmysl, že ovlivňuje zaměstnanost amerických podniků a pracovníků. Toto je jejich čtvrtý klam, tj. »Spojené státy jsou nemocné (mají problém), ale Čína musí užívat léky (přijmout opatření)«, jehož cílem je vinit.

Webová stránka agentury Bloomberg News nedávno citovala zprávu Světové rady pro větrnou energetiku (GWEC), která uvádí, že ve Spojených státech narazil místní dodavatelský řetězec téměř všech složitých složek větrných elektráren na úzká místa. V Evropě se tentýž problém začne šířit letos a příští rok. Článek také poukazuje na to, že pouze Čína má dostačující dodavatelský řetězec, aby zabránila zpomalení vývoje v oblasti větrné energie. Tento příklad ukazuje, že rozvoj nového energetického průmyslu ve Spojených státech a na Západě má své vlastní problémy.

Ve druhé polovině loňského roku vstoupili dělníci v americkém automobilovém průmyslu do stávky. Důvodem nebyl čínský vývoz elektrických vozidel do Spojených států. Zákon o snížení inflace vydaný Spojenými státy do značné míry podpořil transformaci automobilových společností na nová energetická vozidla, což vyvolalo tlak na propouštění tradičních automobilových pracovníků. Lze vidět, že „vnitřní onemocnění a vnější léčba“ je po dlouhou dobu běžnou taktikou Spojených států.

V americké vládě je mnoho ekonomických expertů jako je Janet Yellenová, proč tedy stále hlásá argument tzv. »nadbytečné kapacity«, i když je neudržitelný? Jak zdůraznilo mnoho analytiků, jsou za tím tři klíčová slova: »zájmy, hlasy a hegemonie«.

Z politického hlediska je tento rok pro Spojené státy rokem voleb. Američtí lídři nedávno v Michiganu, jednom z klíčových volebních států, prohlásili, že přijmou opatření proti čínským elektrickým vozidlům. Je vidět, že takzvaná teorie »nadbytečné kapacity« předložená v této době Spojenými státy je pouze záminkou pro protekcionismus a je také používána jako nástroj k získávání hlasů a usilování o soukromé zájmy.

Z hlubšího pohledu, od cílení na tradiční čínský výrobní průmysl až po potlačování nového energetického průmyslu, opakované spekulace Spojených států o »nadbytečné kapacitě« odrážejí hluboce zakořeněné myšlení s nulovým součtem a hegemonickou logiku dominance. Není to z jiného hlediska odrazem úpadku americké hegemonie?

Někteří lidé ve Spojených státech by si měli uvědomit, že blokování vstupu vysoce kvalitních a cenově dostupných čínských energetických produktů na domácí trh nejen poškodí zájmy spotřebitelů, ale také zpomalí globální zelenou transformaci a rozvoj rozvíjejících se průmyslových odvětví. Když mají energii vymýšlet klamy, nebylo by lepší najít způsoby, jak zlepšit svou konkurenceschopnost?

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy