Do Říma odcestuje 52 českých atletů, včetně Vadlejcha a Staňka

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství Evropy v Římě, kde nás bude reprezentovat 52 atletů a atletek. Nechybí ani medailisté z předešlého evropského šampionátu Jakub Vadlejch s Tomášem Staňkem.

Největší medailovou nadějí bude jednoznačně vicemistr z předešlého šampionátu v Mnichově bronzový z loňského mistrovství světa v Budapešti Jakub Vadlejch, jenž bude útočit na zisk pátého cenného kovu z reprezentačního vrcholu v řadě. Svěřenec Jana Železného se letos vyhřívá s výkonem 88,38 na druhém místě průběžných světových tabulek za německým překvapením Maxem Dehningem, který přehodil dokonce 90 metrů. Nicméně jeho největším soupeřem bude jistě Julian Weber, jenž Jakubovi na Zlaté tretře uštědřil první porážku od finále mistrovství světa v Budapešti, kde ho naopak Vadlejch připravil o postavení na stupních vítězů. Weber byl pro změnu úspěšnější na ME v Mnichově. Můžeme se tak v Římě těšit na další z dramatických duelů.

V nominaci nechybí ani další medailista z Mnichova. Koulař Tomáš Staněk vystoupal před dvěma lety při kontinentálním šampionátu na bronzový stupínek a také letos figuruje v průběžných evropských tabulkách poměrně vysoko. Na začátku letní sezóny si však poranil tříslo a v Římě tak absolvuje svůj letošní první start pod otevřeným nebem. Bude to však mít nesmírně těžké, protože soupeři se nacházejí ve skvělé formě. Naprosto dominantní je zatím Ital Leonardo Fabbri, jenž před několika týdny vylepšil jedinečným výkonem 22,95 letitý národní rekord.

Lurdes Gloria Manuel na Zlaté tretře přímo šokovala nejrychlejší ženskou českou čtvrtkou za posledních 26 let, když na vítkovickém stadionu řádně prohnala polskou hvězdu Natalii Kaczmarek a finišovala hned za ní čase 50,59, který ji rázem řadí na páté místo letošních průběžných evropských tabulek, přičemž dvě čtvrtkařky, které jsou v TOP listu před ní, téměř jistě na mistrovství Evropy nepoběží. Ač patří v osmnácti letech k nejmladším členům výpravy, papírové předpoklady ji favorizují minimálně k finálovému postupu. Na ten bude jistě cílit i Lada Vondrová, pro kterou byla »pouze« semifinálová účast v Mnichově zklamáním. Silnou trojici doplňuje ještě Tereza Petržilková.

Vzhledem k aktuální formě našich čtvrtkařek má velmi slibné vyhlídky i štafeta žen na 4×400 metrů, která bude bojovat kromě dobrého umístění i o co nejrychlejší čas, který by ji posunul na olympijské hry v Paříži a bude z čeho vybírat. Na Zlaté tretře se velmi nadějně prezentovaly také Barbora Malíková s Nikoletou Jíchovou, která bude mít jistě finálové ambice i na čtvrtce překážek, jelikož momentálně figuruje na sedmé příčce průběžných evropských tabulek.

Velké naděje se budou vkládat také do smíšené štafety na 4×400 metrů, která nám loni udělala radost překvapivým bronzem na mistrovství světa v Budapešti. V Římě se navíc poběží rovnou o medaile. Kromě děvčat ukázali stoupající formu směrem k prvnímu vrcholu této sezóny také Matěj Krsek s Patrikem Šormem, kteří se kromě štafet nominovali i na individuální čtvrtce.

Stejně jako v Mnichově bude mít český ženský oštěp maximální možné zastoupení. Stříbrná medailistka z mistrovství Evropy v Berlíně 2018 Nikola Ogrodníková bude chtít přidat třetí finálovou účast na ME v řadě. Doplní ji pak dvě debutantky na velké mezinárodní akci mezi dospělými Petra Sičaková s Andreou Železnou. První jmenovala si letos posunula osobní rekord už na 62,12 a Železná vůbec poprvé v kariéře přehodila šedesát metrů.

Nechybí ani další tradiční reprezentační opory jako bronzová z HME v Istanbulu tyčkařka Amálie Švábíková, sedmý muž dálkařského finále z loňského MS v Budapešti Radek Juška, mílařka Kristiina Mäki, která skončila na posledním ME v Mnichově šestá nebo výškař Jan Štefela s chodkyní Eliškou Martínkovou. Ti se budou pokoušet o vylepšení svých sedmých míst z Mnichova.

Cenné zkušenosti pak bude sbírat také řada debutantů, ať už je to juniorský mistr Evropy v běhu na 800 metrů Jakub Dudycha, čerstvý stýplařský národní rekordman Tomáš Habarta či sprinterka Karolína Maňasová, která v hale zaběhla český rekord na šedesátce.

Nominace českého týmu pro mistrovství Evropy v Římě

Muži

Marek Bahník (výška)                                                                                             
Marek Bárta (disk)                                                                                    
Michal Desenský (4×400 m)                                                                                    Jakub Dudycha (800 m)                                                             
Tomáš Habarta (3000 m př.)                                                   
Patrik Hájek (kladivo)                                                                
Adam Sebastian Helcelet (desetiboj)                      
Vít Hlaváč (20 km chůze)                                                          
David Holý (tyč)
Jaroslav Jílek (oštěp)
Jan Jirka (4×100 m)                                                                    
Radek Juška (dálka)
Martin Konečný (oštěp)
Philip Krenek (4×400 m)                                                            
Matěj Krsek (400 m, 4×400 mix a muži)                                               
Eduard Kubelík (200 m, 4×100 m)
Ondřej Macík (200 m, 4×100 m)
Pavel Maslák (4×400 m)
Vít Müller (400 m př., 4×400 mix a muži)
Volodymyr Myslyvčuk (kladivo)
Tomáš Němejc (200 m, 4×100 m)
Tadeáš Procházka (koule)
Adam Smolka (400 m př.)
Tomáš Staněk (koule)
Vilém Stráský (desetiboj)
Zdeněk Stromšík (100 m, 4×100 m)
Matěj Ščerba (tyč)
Patrik Šorm (400 m, 4×400 mix a muži)
Jan Štefela (výška)
Martin Tuček (400 m př.)
Jakub Vadlejch (oštěp)
Jan Veleba (100 m, 4×100 m)
Damián Vích (3000 m př.)

Ženy

Tereza Hrochová (půlmaraton)
Michaela Hrubá (výška)
Nikoleta Jíchová (400 m př., 4×400 m)
Helena Jiranová (100 m př.)
Barbora Malíková (4×400 mix a ženy)
Karolína Maňasová (100 m)
Lurdes Gloria Manuel (400 m, 4×400 mix a ženy)
Eliška Martínková (20 km chůze)
Nikola Ogrodníková (oštěp)
Tereza Petržilková (400 m, 4×400 mix a ženy)
Marcela Pírková (4×400 m)
Nikola Pöschlová (tyč)
Kristiina Sasínek Mäki (1500 m)
Petra Sičaková (oštěp)
Moira Stewartová (půlmaraton)
Amálie Švábíková (tyč)
Barbora Veselá (4×400 m)
Lada Vondrová (400 m, 4×400 mix a ženy)
Andrea Železná (oštěp)

(koz)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy