Zeman na mítinku ČSSD vyzval lidi k účasti ve volbách. »Nejít k nim je zbabělost,« řekl

Kdo má plné peněženky, nechť volí strany současné vládní pětikoalice. Ten, jehož úspory naopak zasáhla inflace, kterou vláda neumí řešit, by se měl poohlédnout po opoziční scéně. To uvedl třetí prezident České republiky Miloš Zeman v Teplicích, kde se po boku předsedy ČSSD – České suverenity sociální demokracie Jiřího Paroubka zúčastnil tiskové konference i následného mítinku mezi občany.

Oba státníci se sešli již k polednímu v hotelu Prince de Ligne majitele Petra Bendy, jinak místopředsedy ČSSD. »Poobědvali jsme v přátelském duchu tradiční česká jídla. Pan prezident si dal dietní jelito a jitrnici. Jinak se podávala především svíčková, což bylo kdysi mé zamilované jídlo, nebo guláš. Teď jsem si ale dal zdravou rybu,« prozradil Paroubek na tiskové konferenci, která následovala v 16 hodin.

Paroubek před novináři uvedl, že volební kampaň se vyvíjí podle očekávání. »Nečekal jsem zázraky. Veřejnoprávní média ignorovala naše tiskové konference. Četka si je sice vyslechla, zaznamenala, ale nikdy jsme neviděli konkrétní výsledek. Podobně se chovaly mainstreamové agentury,« řekl Paroubek. »Až agentura SANEP odhalila, že moje známost je na úrovni lidí, jakými jsou Luboš Zaorálek a paní Nerudová, kteří jsou zjevně preferováni v kampani. Mám tedy z volební kampaně smíšené pocity. Tahle omezená demokracie je obrazem dnešní doby,« řekl Paroubek.

Zeman považuje nadcházející volby do Evropského parlamentu za referendum o současné pětikoaliční vládě. »Doporučil bych lidem, aby se podívali do své peněženky. Pokud je stále objemnější a za její obsah si mohou koupit stále více zboží a služeb, ať volí vládní strany, protože si zaslouží pochvalu za růst životní úrovně našich občanů. Pokud ale jejich peněženka hubne a je znehodnocena inflací zhruba o 30 procent, pak mají široký výběr opozičních stran,« řekl Zeman.

Sám přiznal, že bude volit hnutí ANO. »Kdybych měl tři hlasy, dám jeden hnutí ANO, druhý hnutí SPD a třetí ČSSD z toho důvodu, že si vážím, že přejala značku a myšlenky sociální demokracie. Ale mám hlas jen jeden a budu volit svoji přítelkyni, kterou je Klára Dostálová, bývalá ministryně Babišovy vlády,« řekl Zeman.

V této souvislosti zkritizoval vládní SPOLU za to, že předělalo heslo hnutí ANO »Česko pro tebe všecko« na »Rusko pro tebe všecko«. »To je faul nezkušených marketérů,« uvedl.

Podle bývalého prezidenta se současná Evropská unie se vzdaluje ideálům otců zakladatelů. Zkritizoval zejména zelenou politiku. »Předností Evropské unie je volný pohyb osob, kapitálu a zboží, ale nedostatky jsou někdy výraznější a plastičtější,« řekl Zeman, přesto věří, že účast ve volbách bude hojnější než v minulosti. Před pěti lety přišlo k urnám 28,72 procenta občanů, letos se odhaduje, že bude účast více než třicetiprocentní. Pořád je to ale jen polovina z toho, kolik lidí chodí například k parlamentním volbám.

Paroubek sdělil, že ČSSD má pro eurovolby pět priorit. Jako první jmenoval mír. »Znamená to konec války na Ukrajině, zahájení jednání o příměří a udržitelný mír. V současné době se koná v Praze malý summit, kde se budou řešit i dodávky útočných zbraní Ukrajině. To je krokem, který může vyústit ve velkou válečnou konfrontaci, přitom válka není v národním zájmu České republiky,« řekl expremiér.

Druhým bodem je ochrana českých zájmů. Zde jmenoval především progresivní zdanění velkých hospodářských celků a mimořádné zdanění dividend.

Jako třetí bod programu zmínil migraci a kritizoval tzv. migrační pakt, který podle něj není »výhodný ani vhodný« pro Českou republiku. Stejně tak varoval před Green Dealem, který podle něj potřebuje revizi. »Když bude většina stávajících europoslanců pokračovat dál, nedočkáme se revize nesmyslných opatření včetně zákazu spalovacích motorů,« uvedl Paroubek a výčet uzavřel pátým bodem, kterým je suverenita a především zachování práva veta pro členské státy EU.

Na přímý dotaz iportaL24.cz se oba státníci na tiskové konferenci vyjádřili i k dnešnímu rozhodnutí Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a dalších institucí zrušit protesty naplánované na 4. červen. »Lekli se vlastní odvahy,« řekl Paroubek. »Obecně bych řekl, že když někdo demonstraci svolá, měl by být důsledný a uskutečnit ji. Organizátoři se zalekli svého původního úmyslu a jsou jako váhající střelec,« připojil Zeman.

Společně s Paroubkem se následně přesunul na Zámecké náměstí v Teplicích, kde se shromáždily přibližně čtyři stovky občanů. »Chceme navázat na slavné časy druhdy nejsilnější politické strany,« řekl Paroubek a postupně zopakoval před návštěvníky všech pět klíčových bodů euro-programu ČSSD. »Roli obhájce zaměstnanců a důchodců paradoxně přejal miliardář,« znímil hnutí ANO Andreje Babiše. »Já bych ale nikdy nepřipustil přijetí vazalské smlouvy s USA,« kritizoval postoj nejsilnějšího opozičního hnutí při parlamentním hlasování o tzv. obranné smlouvě se Spojenými státy.

Řekl, že se do aktivní politiky vrátil proto, aby pomohl skoncovat s pětikoaliční vládou. Do té tepal i Zeman. Ten řekl, že problémem České republiky je její zaostávání. »Nemohu to přičíst za vinu nikomu jinému než vládě, protože i v sousedních zemích čelili covidu, energetické krizi a dalším problémům, včetně války na Ukrajině, ale nedošlo tam ke stagnaci a poklesu ekonomiky,« řekl Zeman. »V této vládě ministr financí nemá ekonomické vzdělání, takže jsme jediná země, kde ministr financí nerozumí ekonomice. V této vládě je ministr školství muzikolog, ministr práce a sociálních věcí zemědělec, naopak zemědělství vede teolog. Mohl bych mluvit o všech ministrech vlády, včetně jejího předsedy, ale zůstanu u aktuální záležitosti, kdy byl ministrem pro vědu, výzkum a inovace jmenován pan Ženíšek, funkcionář TOP 09. Když si přečtete životopis, v životě se nezabýval výzkumem, vědou a inovací. Zabýval se zahraniční politikou, přitom ale nekandiduje na ministra zahraničí,« připojil exprezident.

Přítomné vyzval k účasti k volbám. »Nechci vás přesvědčovat. Jste svobodní občané, ale prosím, abyste k volbám šli, protože nejít k volbám je zbabělost nebo přinejmenším lhostejnost. Tím, že budete lhostejní, umožníte zvolení těch, s nimiž sami hluboce nesouhlasíte,« dodal Zeman.

Kromě něj vystoupili na pódiu i místopředsedové ČSSD Petr Benda a Jana Volfová, stejně jako předseda strany DOMOV, která kandiduje s ČSSD v koalici, David Tygr Ploc. Ten vyzval k výměně všech 21 europoslanců, protože nebojovali za zájmy České republiky.

Na Zámeckém náměstí následovala autogramiáda přítomných a Zeman s Paroubkem a dalšími se posléze odebrali k rozlučkové večeři.

Volby do Evropského parlamentu se v České republice uskuteční 7. a 8. června. ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie v nich kandiduje s číslem 13.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Čssd je pro mě jistota. Na rozdíl od nevyzpytatelných stran typu PRO ci slepencu typu STAČILO a Aliance za nezávislost

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy