Izagirre vyhrál po úniku 12. etapu Tour de France, dál vede Vingegaard

Španělský cyklista Ion Izagirre vyhrál po samostatném úniku 12. etapu Tour de France. Čtyřiatřicetiletý jezdec stáje Cofidis dorazil do cíle náročné 168,8 kilometru dlouhé trasy s pěti vrchařskými prémiemi s náskokem 58 sekund před nejbližšími pronásledovateli. V čele průběžného pořadí dál zůstává dánský obhájce titulu Jonas Vingegaard před Tadejem Pogačarem ze Slovinska.

Izagirre zaútočil v posledním stoupání zhruba 30 km před cílem ve skupince uprchlíků a do cíle v Belleville-en-Beaujolais si díky svému sjezdařskému umění vypracoval takřka minutový náskok před domácím Mathieu Burgaudeauem a Američanem Matteem Jorgensonem. Pro tým Coffidis vybojoval ve 110. ročníku Tour už druhé etapové vítězství, druhý vavřín získal i pro sebe, poprvé se na »Staré dámě« radoval v roce 2016.

»Často jsem se snažil být v tom správném úniku a dnes to vyšlo. V posledním stoupání jsem se cítil dobře, zrychlil jsem a dokázal poodjet. Pak jsem náskok ještě zvýraznil a jel si pro vítězství,« pochvaloval si Izagirre při rozhovoru v cíli. Připomněl, že letošní ročník Tour je pro něho speciální díky tomu, že startoval v jeho rodném Baskicku.

»A podívejte, už dva jezdci z Baskicka slavili vítězství. Navíc je to mimořádný ročník pro celý tým Cofidis, už Victor (Lafay) vyhrál v San Sebastiánu,« připomněl triumf krajana Pella Bilbaa v 10. etapě a úspěch francouzského stájového kolegy, který ve 2. etapě pro Cofidis vybojoval první výhru na Tour po 15 letech.

Hlavní favorité na celkové umístění se před vjezdem do hor kontrolovali navzájem a hlídali si pořadí. Do cíle dorazili společně v první hlavní skupině s odstupem 4:14 minuty za vítězem. Vingegaard dál vede před Pogačarem o 17 sekund, třetí Jay Hindley z Austrálie už ztrácí 2:40 minuty.

V pátek peloton zamíří do Alp a očekává se přiostření boje o žlutý dres. Závodníky čeká po rovinatém úvodu dlouhé závěrečné stoupání do cíle na Grand Colombier se sklonem až 9,2 procenta.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy