Čína představila předběžný plán přistání na Měsíci s lidskou posádkou

Podle předběžného plánu, který ve středu zveřejnila Čínská agentura pro pilotované lety (CMSA), plánuje Čína do roku 2030 vyslat své tchajkonauty na Měsíc, aby tam uskutečňovali vědecké studie.

Plán počítá s vypuštěním dvou nosných raket, které by na oběžnou dráhu Měsíce vyslaly lunární modul, respektive kosmickou loď s posádkou. Loď a lunární modul se vzájemně setkají a připojí se k sobě a poté do modulu vstoupí tchajkonauti.

Jakmile lunární modul sestoupí a dorazí do předem určené oblasti na povrchu Měsíce, budou tchajkonauti plnit vědecké úkoly a sbírat vzorky.

Po dokončení plánovaných úkolů se tchajkonauti vrátí do přistávacího modulu, který je vynese zpět na oběžnou dráhu Měsíce, kde se spojí se svou mateřskou lodí.

V závěrečné fázi sonda dopraví na Zemi tchajkonauty s měsíčními vzorky.

Čínští vědci vyvíjejí nosnou raketu Dlouhý pochod-10, novou generaci pilotovaných kosmických lodí, lunární modul, lunární přistávací skafandr, lunární vozítko pro posádku a další zařízení, uvedl Čang Chaj-lien, zástupce hlavního konstruktéra CMSA, na fóru kosmického průmyslu ve Wu-chanu, hlavním městě středočínské provincie Chu-pej.

Nová nosná raketa bude mít tři a půl stupně s nosností přibližně 27 tun k oběžné dráze Měsíce a tělo rakety má průměr pět metrů.

Nová generace pilotovaných kosmických lodí má tři oddíly – únikovou věž, návratovou kapsli a servisní kapsli, uvedl Čang a dodal, že nová kosmická loď bude využívat konstrukce modulů, které mohou vyhovovat potřebám průzkumu blízkého i vzdáleného vesmíru.

Rover se bude skládat ze dvou částí – přistávací a pohonné, a může na povrch Měsíce dopravit dva tchajkonauty najednou.

Lunární rover bude vážit 200 kg a může pojmout dva tchajkonauty.

Kromě toho bude skafandr vyvíjený pro přistání na Měsíci, jehož jednorázová provozní doba nebude kratší než osm hodin, disponovat lepšími pohybovými vlastnostmi, které pomohou tchajkonautům chodit, šplhat, podřepnout si, ovládat a manipulovat se stroji.

Čang uvedl, že Čína rovněž přezkoumá možnosti výstavby lunární vědecké výzkumné stanice a provede systematický a dlouhodobý průzkum Měsíce a související technické testy a verifikace.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy