Vláda by měla začít šetřit u sebe, kritizuje balíček opozice

Sporný konsolidační balíček, který by měl podle vlády snížit deficit z nynějších 3,5 procenta hrubého domácího produktu na 2,4 procenta v roce 2025, zaměstnává Sněmovnu už druhý den. Poslanci si stejně jako včera odhlasovali, že budou jednat až do půlnoci, nicméně vzhledem k počtu přihlášených do diskuse nelze očekávat, že by projednávání balíčku v prvním čtení dnes ukončili. V jednání tak budou zřejmě pokračovat i v pátek.

Zatímco včera navrhovanou předlohu obhajoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), dnes se k balíčku vyjádřil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Ozdravení veřejných financí je podle něj nutnou podmínkou pro cestu k prosperitě, jinak by byla ohrožena. Předloha podle něj obsahuje vyvážená opatření, která sice logicky nejsou populární, ale nikoho existenčně neohrozí. »Přestože opatření jsou závažná, pečlivě jsme se soustředili na to, aby byla sociálně citlivá,« uvedl Fiala. Navzdory tomu, že vládní strany se v programovém prohlášení zavázaly k tomu, že nebudou zvyšovat daně, takzvaný konsolidační balíček je v podstatě balíčkem daňovým. Podle předsedkyně klubu ANO a někdejší ministryně financi Aleny Schillerové je balíček souborem daňových novel, které trvale zvyšují daňové zatížení lidí o desítky miliard korun ročně.

Podle premiéra vláda musela přistoupit ke zvyšování daní, což ale podle něj kompenzuje snižováním daně z přidané hodnoty na nutné zboží a celková daňová zátěž nepřekročí úroveň roku 2021. »Bez těchto opatření je naše budoucí prosperita ohrožena… S neodpovědným hospodařením je konec,« zdůraznil Fiala. Stav českých financí označil za katastrofální. Opatření kabinetu by podle něj měly snížit deficit z nynějších 3,5 procenta hrubého domácího produktu na 2,4 procenta v roce 2025. Už příští rok by měl být pod třemi procenty hrubého domácího produktu, uvedl.

Fialův projev vyvolal nesouhlasné reakce opozičních poslanců, zejména z hnutí ANO, kteří pak začali vést spor se zástupci koalice například kvůli zadlužování, inflaci, covidovým výdajům a předvolebním slibům.

Kabinet jde balíčkem proti lidem

Podle místopředsedy ANO a Sněmovny Karla Havlíčka stav veřejných financí sice není dobrý, ale není ani katastrofální.

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zpochybnila premiérova slova o tom, že vláda začala šetřit u sebe. »Neříkáte pravdu, vy totiž u sebe nezačínáte,« uvedla s tím, že na ministerstvech za současné vlády přibylo čtyřicet politických náměstků, přičemž každý stojí z rozpočtu tři miliony korun ročně. Pětikoalici také vyčetla, že kandidovala jako dva politické subjekty, ve Sněmovně však má pět politických klubů. »Proč platíme pět předsedů klubu? Když něco říkám, musím začít u sebe, ale vy opravdu od sebe nezačínáte, jdete úplně opačným směrem, vy chcete pouze, aby to zaplatili lidi, ale aby se to hlavně nevztahovalo na vás,« prohlásila.

Ladislav Okleštěk (ANO) poukázal na zvýšeníDPH na palivové dříví, na to, jaký to bude mít dopad pro lidi na venkově. »Zdražujete život těm, kteří ho mají dost těžký i bez vás,« uvedl.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala obdobně jako další opoziční zákonodárci označil balíček za plošné zvýšení daní a odvodů. Opatření jsou podle něj proinflační a zároveň sníží koupěschopnost domácností a konkurenceschopnost firem, a také hospodářský růst.

»Vláda jde balíčkem proti lidem,« uvedl místopředseda klubu SPD Radek Rozvoral.

Žádné zjednodušení DPH na dvě sazby se nekoná

Zákonodárci se věnovali i konkrétním bodům obsažených v balíčku. Například Ivana Mádlová (ANO) se pozastavovala nad ponecháním ženských hygienických potřeb v základní sazbě daně 21 procent. Poslankyně KDU-ČSL Romana Bělohlávková v reakci uvedla, že lidovci chtějí kojeneckou vodu, dětské pleny a ženské hygienické potřeby přeřadit do snížené sazby DPH. Ta má být 12 procent místo nynějších deseti a 15 procent. »Pevně věříme tomu, že v rámci jednání K15 najdeme pochopení a podporu všech našich koaličních partnerů,« uvedla Bělohlávková. Přeřazení ženských hygienických potřeb do snížené sazby daně prosazují i vládní Piráti, totéž chtějí pro minerální a léčivé vody.

Radek Vondráček (ANO) zase mluvil o dopadech opatření na včelaře v souvislosti se změnou osvobození od daně z příjmů z chovu včel a na vinaře kvůli zrušení daňové uznatelnosti darů v podobě lahví tichého vína. Petr Sadovský (ANO) kritizoval zdražení ročních dálničních známek o 800 korun na 2300 korun. Uvedl, že jejich cena bude stejná jako v Rakousku bez ohledu na rozdílnou mzdovou úroveň.

Změny v DPH hodnotil Roman Kubíček (ANO), podle kterého vláda zachovává prakticky tři sazby, když na knihy má být nově nulová. »Žádné zjednodušení na dvě sazby se nekoná,« uvedl.

Tlaku zájmových skupin neustoupíme, tvrdí premiér

Večer bylo do debaty přihlášeno ještě stále přes dvě desítky poslanců. Premiér novinářům řekl, že koalice je na dlouhou debatu připravená. »Jsme připraveni vytrvale argumentovat a vládní většina je připravena prosadit ozdravný balíček, protože je to nutné. Není jiná cesta,« uvedl. Zopakoval, že kabinet připouští v balíčku opravy chyb a záležitostí, které by mohly mít jiný než zamýšlený dopad. »Ale nikdo nečekejte, že ustoupíme tlaku zájmových či profesních skupin a uděláme zásadní změny,« uvedl.

Opozice už navrhla, aby Sněmovna balíček zamítla již v nynějším prvním čtení. Poslanci budou hlasovat i o návrhu na vrácení návrhu zákona vládě k dopracování, což se obecně pokládá za mírnější formu zamítnutí. Vzhledem ke koaliční většině se očekává, že Sněmovna pošle balíček k projednání do výborů.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy