Pech čtvrtkařské štafety na halovém MS: Krsek přišel o kolík

AKTUALIZOVÁNO

Česká štafeta na 4×400 metrů ve složení Vít Müller, Michal Desenský, Patrik Šorm a Matěj Krsek nedokončila na halovém mistrovství světa rozběh. Krsek těsně po předávce po kontaktu s Nizozemcem Ramseym Angelou přišel o kolík. Aktuální kvarteto tak v Glasgow nenaváže na páté místo z předloňského šampionátu v Bělehradě. Na finále nedosáhly ani ženy v sestavě Tereza Petržilková, Terezie Táborská, Lurdes Gloria Manuel a Lada Vondrová.

Čtvrtkaři měli nakročeno k postupu. Müller předal jako první a vedoucí pozici udržel i Desenský, který společně s Polákem odskočil portugalské a nizozemské štafetě. Na třetím úseku se ale situace vyrovnala. Šorm sice předal jako první, ale prakticky v jedné linii se třemi soupeři. Na to doplatil Krsek, který v tlačenici u mantinelu přišel o kolík. »Holanďan mi vrazil přímo do ruky a tím mi ho vyrazil. Držel jsem ho pevně, ale trefil mě přímo loktem,« popsal Krsek v České televizi kritickou situaci. Česká výprava podle informací ČT z dějiště šampionátu podala protest, ale ten jury zamítla.

Česko nemělo zastoupení ani v ženském štafetovém finále. V rozběhu byly lepší Britky a Jamajčanky, které s výrazným náskokem obsadily první dvě pozice zajišťující přímý postup. Finišmanka Vondrová uhájila třetí příčku před silnou Polkou Justynou Šwietou-Erseticovou, ale výkon 3:28,57 na finále nestačil.

Češky skončily sedmé, od večerního boje o medaile je dělilo dvanáct setin sekundy. »Myslím, že to dopadlo i tak dobře a že jsme odvedly skvělou práci,« řekla osmnáctiletá Táborská, která debutovala na velké seniorské akci. Vondrová litovala, že po semifinále individuálního závodu ani se štafetou nedosáhla na finále. »Ten čas je dobrý. Ale doufala jsem, že to štěstíčko bude na naší straně,« poznamenala.

Helena Jiranová neuspěla v rozběhu na 60 metrů překážek. Doběhla šestá v čase 8,19 sekundy, který byl o desetinu horší než její letošní maximum. »Nezdálo se mi to tak špatné. Myslela jsme si, že to bude lepší tak o desetinu. Jsem letos ve formě a chtěla jsem to zde ukázat, bohužel to nevyšlo,« litovala osmadvacetiletá běžkyně, která se celkově zařadila na 30. příčku.

Štefela: nejlepší výsledek české výpravy!

Při premiéře na halovém MS obsadil výškař Jan Štefela pátou příčku. Napoprvé překonal 224 centimetrů, ale o čtyři centimetry výše ztroskotal. I tak to bude zřejmě nejlepší český výsledek na šampionátu v Glasgow. Z české výpravy už jsou ve hře jen sedmibojaři Vilém Stráský a Ondřej Kopecký, kteří mají po šesti disciplínách k podobnému umístění daleko. Česko tak podobně jako před dvěma lety v Bělehradě skončilo na HMS bez medaile.

Dvaadvacetiletý Štefela startoval podruhé na vrcholné akci dospělých. Po sedmém místě na mistrovství Evropy v roce 2018 se i dnes prosadil mezi nejlepší, i když osobní rekord 230 cm nezopakoval. Trochu litoval, že prořídlého startovního pole nevyužil k ještě lepšímu výsledku. »Spokojený jsem i nejsem, protože ta medaile letos díky tomu, že většina těch nejlepších vynechala, visela nízko. Celkově jsem se pral s tím povrchem, moc mi to nesedělo. Nedokázal jsme se s tím srovnat,« řekl České televizi.

Jeho pátá příčka je nejlepším umístěním českého výškaře na HMS od bronzu Štefelova trenéra Jaroslava Báby v Budapešti 2004. Štefela považuje svoji halovou sezonu za dobrý základ pro atletické léto, kdy se bude závodit na olympijských hrách i evropském šampionátu v Římě. A právě na červnové ME se s Bábou chtějí zaměřit. »Je tam možnost udělat tu medaili a doufáme, že to vyjde,« prohlásil Štefela, který byl na HMS druhým nejlepším Evropanem.

Světový titul získal Novozélanďan Hamish Kerr. Zajistil si ho už na 231 centimetrech a pak ještě vyrovnal oceánský rekord 236. Stříbro si odnesl Američan Shelby McEwen, který překonal 228 a díky lepšímu zápisu odsunul na třetí příčku obhájce titulu Korejce U Sang-hjoa.

Ženský trojskok vyhrála Thea Lafondová, která skončila 15,01 metru a získala první medaili z globálního atletického vrcholu pro karibský ostrůvek Dominika. Na pódium ji doprovodily Kubánka Leyanis Pérezová (14,90) a Španělka Ana Peleteirová-Compaoréová (14,75).

Roli favorita s velkými komplikacemi potvrdil tyčkařský fenomén Armand Duplantis. Na 585 cm až napotřetí odvracel hrozbu toho, že by skončil bez medaile. Nakonec ale Švéd získal sedmý titul na vrcholných akcích v řadě. Zajistil si ho na 595 centimetrech. Pak přidal ještě deset, ale na světový rekord 624 útočil marně. Stříbro získal Američan Sam Kendricks výkonem 590. Třetí byl Řek Emmanuil Karális (585).

Účinkování české výpravy uzavřeli sedmibojaři. Vilém Stráský byl díky osobnímu rekordu 6080 bodů šestý, Ondřej Kopecký skončil devátý se 5737 body. Česko tak podobně jako před dvěma lety v Bělehradě odjelo z HMS bez medaile. O druhý světový rekord v Glasgow se na 60 metrů překážek postarala Devynne Charltonová z Baham.

Ta ve finále šedesátky překážek zvítězila výkonem 7,65 sekundy, což byl o dvě setiny rychlejší čas než na únorovém mítinku v New Yorku. Osamostatnila se tak v čele historických tabulek. O primát se zhruba dva týdny dělila s Američankou Tiou Jonesovou, která na halovém mistrovství světa nestartovala.

(koz, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy