Situace není komfortní, ale kluby musíme respektovat, řekl k nominaci Šilhavý

Nominaci doslova na poslední chvíli musel po odřeknutí fotbalistů Plzně, Slavie, Sparty a Ostravy dávat dohromady reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý. Příští týden v přípravných utkáních s Faerskými ostrovy v Olomouci a proti Turecku v Gaziantepu proto vyběhnou na hřiště hodně neobvyklé jedenáctky. Nicméně Šilhavý rozhodnutí klubů respektuje a jako pozitivum vnímá možnost vyzkoušet další adepty do národního týmu.

»Skutečnost je prostě taková, že jsme museli nominaci upravit. Není to úplně komfortní, ale jsem rád, že se nyní můžeme v Olomouci takto veřejně prezentovat, a věřím, že zde předvedeme kvalitní fotbal,« řekl Šilhavý.

Sparta, Slavia a Ostrava hráče neuvolnily kvůli termínové kolizi s osmifinále domácího poháru, již vyřazená Plzeň kvůli enormnímu vytížení a aktuálnímu zdravotnímu stavu. »Musíme respektovat rozhodnutí klubů, které využily svoji možnost. My jsme s tím nemohli nic dělat,« podotkl Šilhavý.

Nepovažuje za velký problém, že řada fotbalistů spolu bude hrát poprvé. »Budeme s hráči mluvit a připravovat je na jejich role. Jsou to kvalitní fotbalisté a jsem přesvědčen, že nesehranost pro ně nebude taková překážka. Je to šance pro nováčky se ukázat,« uvedl jednašedesátiletý kouč.

»Jsou to nyní reprezentanti a nemá cenu spekulovat, zda by v nominaci za jiných okolností byli, či nebyli. Prostě k zápasům budou tito hráči připraveni nastoupit,« přidal Šilhavý, který povolal i opory Patrika Schicka z Leverkusenu a duo Tomáš Souček, Vladimír Coufal z West Hamu.

Úplnými nováčky v jednadvacetičlenné nominaci jsou brankář Matouš Trmal z portugalského Marítima, obránce Matěj Chaluš z Malmö, liberecký zadák Dominik Plechatý, záložník Petr Schwarz z Vratislavi a olomoučtí útočník Mojmír Chytil s obráncem Ondřejem Zmrzlým.

»Chytil kvalitně pracuje celý zápas, dobře presuje, má solidní výběr místa. Zmrzlý se nám hodí typologicky, je to levák, dostane svoji šanci,« vysvětlil Šilhavý. »Schwarz v polské lize dlouhodobě hraje stabilně. Je to pracovitý ofenzivní hráč, už ho nějakou dobu sledujeme,« doplnil kouč k možná nejpřekvapivějšímu jménu v nominaci.

Do netypického obrazu posledního letošního reprezentačního srazu zapadá i středeční olomoucký soupeř. Faerské ostrovy totiž české mužstvo potká i v kvalifikaci o postup na Euro 2024. »Není to úplně běžná situace, ale podle mě to není na škodu, každý zápas je jiný. A navíc už to po losu nešlo změnit, ale z naší strany by to neměl být problém,« dodal Šilhavý.

(koz, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy