Zadinovy Pardubice zdolaly Třinec a už jsou první. Sparta si uřízla ostudu

Druhý zápas bez překvapivě odvolaného trenéra Václava Varadi = druhé vítězství. Zatímco v pátek v Karlových Varech to Pardubicím pod vedením Marka Zadiny pořádně drhlo, dnes na domácím ledě v Enteria Areně vstřelili úřadujícímu mistrovi z Třince pět branek. Vítězství 5:3 je pro Dynamo dobrá zpráva číslo 1. Dobrou zprávou číslo 2 je, že poprvé po soutěžním kole v novém roce vedou extraligovou tabulku. Dosud první Sparta si totiž doma po bezzubém výkonu uřízla ostudu a podlehla Karlovým Varům 1:4. Na Východočechy tak Pražané ztrácejí dva body, navíc mají sehrány o dva zápasy navíc.

Když se Sparta utkala s Karlovými Vary v rámci utkání 12. kola v polovině října, čekalo se, že zazní oblíbená »Pátá«. Místo toho domácí potupných pět branek od outsidera inkasovali sami. Prohráli 2:5 a trenéři je upozorňovali, aby v dnešním duelu, kdy pražský tým hájil první příčku v tabulce, nic podobného nedopustil. »Hodně jsme si o tom řekli, přesto jsme Varům umožnili hrát stejným stylem jako v prvním utkání v O2 areně. Usnadnili jsme jim cestu k zaslouženým třem bodům,« zlobil se trenér Sparty Pavel Gross. »Střílíme málo gólů, necpeme se do branky, nechodíme do prostorů, kde to bolí a v tom to vězí. Nemůžeme hrát jen na krásu, musíme se začít tlačit dopředu,« připojil na klubovém webu obránce Tomáš Tomek.

Až na první třetinu, kdy Pražané mohli žehrat na smůlu v podobě dvakrát nastřelené brankové konstrukce, byli Zápdočeši lepší. Domácí si nedovedli pořádně přihrát, byli schopni »namazat« soupeři v naprosto triviálních situacích, absolutně se jim nedařily přesilovky, a když už se objevili před brankářem Dominikem Frodlem, vylámali si na jeho umění zuby.

»Sparta předvádí v této sezoně vynikající výkony, proto jsme sem jeli s pokorou. Ale naše mužstvo nakopla první branka a pak i ta druhá, vítězná. Hráli jsme dobře a odvážíme si naprosto fantastické tři body,« jásal asistent Energie Václav Eismann.

Vítězství jeho týmu potěšilo i Pardubice, jež o dnešním skalpu mistra rozhodly díky skvělému nástupu do zápasu. V první třetině již za 11 minut vedly 3:0 a trenér Zadina tušil, že dnes se tolik nezapotí jako v pátek, kdy jeho tým obrátil v Karlových Varech skóre z 0:3 na 4:3. Tříbrankové vedení zajisitli postupně Adam Musil, Lukáš Radil a Robert Říčka. Hosté se sice nevzdali, ale stále byli pozadu. Nejblíže na dostřel Pardubic se dostali v 53. minutě, kdy Daniel Voženílek svým druhým gólem snížil na 3:5. Dynamo ale hostům další zdramatizování utkání nedovolilo, a to ani při power play Ocelářů. Na první místo se vrátilo po 18 dnech nového roku.

»Byl to výborný zápas ve výborné atmosféře. Domácím jsme se vyrovnali, ale jedeme domů bez bodů, protože nám nevyšla první třetina,« zhodnotil duel na východě Čech třinecký asistent Vladimír Országh. »Vyšel nám vstup do utkání, hráli jsme obětavě a i díky tomu porazili silný Třinec. Bojovali jsme po celých šedesát minut a dostali za to sladkou odměnu,« připojil domácí lodivod Zadina.

Zatímco v čele tabulky se škatulata hýbala, v podpalubí není nic nového. Poslední Kladno si dnes připsalo osmou prohru v řadě, když nedokázalo ani jednou vyzrát na obranu českobudějovického Motoru v čele s výborně chytajícím brankářem Dominikem Frodlem. Dvěma góly se dnes na Kladně zaskvěl kapitán Jihočechů Milan Gulaš, který tak pokazil premiéru lotyšskému gólmanovi Makeksu Mitensovi, jenž naposledy chytal 22. října 2022 za Adirondack v ECHL a následně byl dlouho mimo hru kvůli operaci kyčle. »Osmá prohra v řadě je hrozná bilance. Musíme se z toho nějak dostat,« plánoval kladenský asistent Pavel Skrbek.

Porážku si, naštěstí pro Kladno, připsala i Mladá Boleslav, která absolutně nestačila na Olomouc. Domácí Hanáci dali Středočechům sedm branek, na nichž se podílelo sedm různých střelců. Podobné »pravidlo« platilo i ve Vítkovicích, jež zničily Litvínov 5:1 a také v tomto případě si nikdo nepřipsal dvě zápasové trefy.

Jen o jeden gól méně než Ostravané dnes dala brněnská Kometa. Ta doma zdolala liberecké Bílé Tygry 4:1, když o svém vítězství rozhodla třemi brankami v závěrečné části hry a přiblížila se vysněné čtvrté příčce. »Zvedli jsme se a čtvrté místo po základní části musí být náš cíl,« řekl Martin Zaťovič, brněnský kapitán. Kometa je zatím šestá, ale na čtvrtý Litvínov ztrácí čtyři body a má oproti němu zápas k dobru.

Nejvyrovnanější duel, alespoň co do výsledku, se dnes hrál na západ Čech. Domácí Plzeň sice dvakrát v době šedesáti minut dorovnala manko, ale v prodloužení se nakonec zásluhou branky Marka Zachara v čase 64:06 radoval hostující Hradec Králové.

* * *

HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 7. Krejčík (Sobotka, Němeček) – 4. Kofroň, 35. Černoch (Plutnar), 48. Kružík, 60. O. Procházka. Rozhodčí: Úlehla, Hribik – Hynek, Špůr. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8859.

HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 2. A. Musil, 7. Radil (Čerešňák, M. Kaut), 11. Říčka (Košťálek), 33. Hájek (Poulíček), 45. Radil (Sedlák) – 40. D. Voženílek (Nedomlel, J. Jeřábek), 51. M. Růžička (D. Voženílek, M. Roman), 53. D. Voženílek (M. Roman). Rozhodčí: Hradil, Obadal – Klouček, Šimánek. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:1. Diváci: 9795.

HC Vítkovice Ridera – HC Verva Litvínov 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 14. Vondráček, 32. Kalus (Auvitu, Lakatoš), 36. Peterek (Šoustal, Percy), 46. Lakatoš (Fridrich, Auvitu), 53. Chlán (Fridrich, Lakatoš) – 53. Hlava (Jaks, Kirk). Rozhodčí: Ondráček, Šír – Axman, Hlavatý. Vyloučení: 4:1. Využití: 1:1. Diváci: 4693.

Rytíři Kladno – Banes Motor České Budějovice 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 30. Gulaš (Kondelík, Harris), 44. Gulaš (Kondelík), 45. Hovorka (F. Přikryl, Valský). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 2613.

HC Škoda Plzeň – Mountfield Hradec Králové 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Lev (Rekonen, Pour), 57. Houdek (Indrák, Hrabík) – 2. Šťastný (Jergl), 25. Tamáši (Okuliar, Perret), 65. Zachar (T. Pavelka). Rozhodčí: Šindel, Veselý – Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 4016..

HC Olomouc – BK Mladá Boleslav 7:1 (0:0, 5:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Rutar (Navrátil), 25. Nahodil (Rašner, Bambula), 27. Kunc (Kusko, Navrátil), 28. Navrátil (Řezníček, Kunc), 37. Švrček (Ondrušek), 45. Bambula (Sirota, K. Káňa), 54. Orsava (Klimek, T. Černý) – 27. O. Roman (Lintuniemi). Rozhodčí: Kika, Cabák – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Diváci: 4156.

HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 4. Gazda (Marcinko, J. Kos), 46. Zaťovič, 53. Flek (Cingel), 58. Pospíšil (Holland, Marcinko) – 34. Filippi (McCoshen, J. Vlach). Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík – J. Svoboda, Blažek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 7220.