Americké úřady hodnotí bojový potenciál Kyjeva pesimisticky

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena je pesimistická ohledně bojového potenciálu Ukrajiny a její schopnosti dosáhnout jakéhokoli úspěchu. Uvedla to v úterý televizní stanice CNN s odvoláním na závěry americké rozvědky, obsažené v dokumentech, které se objevily na internetu.

Zpráva například upozorňuje na slabiny ukrajinské výzbroje a předpovídá v příštích měsících »patovou situaci« v oblasti konfliktu. »Pro Ukrajinu bude obtížné dosáhnout pokroku. Dokumenty, které se dostaly na síť, poukazují na možnou patovou situaci v konfliktu a únik takových informací Kyjevu nepomůže,« uvedl představitel jedné z členských zemí zpravodajské aliance Five Eyes, do níž patří Austrálie, Velká Británie, Kanada, Nový Zéland a USA.

Dříve deník Washington Post uvedl, že výsledek protiofenzívy ukrajinské armády bude skromný, přičemž USA pochybují o její schopnosti dosáhnout svých cílů.

Jak informovala americká média, Pentagon a americké ministerstvo spravedlnosti zahájily vyšetřování kvůli úniku tajných dokumentů týkajících se plánů Washingtonu a NATO na přípravu ukrajinských ozbrojených sil na protiofenzívu. Četné materiály odhalující údaje o harmonogramu dodávek zbraní a počtech vojáků byly zveřejněny zejména na Twitteru a Telegramu.

Agentura Reuters poznamenává, že se může jednat o jeden z nejvýznamnějších úniků informací od roku 2013, kdy se na internetových stránkách WikiLeaks objevilo více než 700 000 dokumentů, videí a diplomatických depeší.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy