Home Domácí Česko proti bídě, díl II. Prahu čeká perný víkend

Česko proti bídě, díl II. Prahu čeká perný víkend

Fotbaloví fanoušci se těší na sobotní derby pražských »S«, ve kterém jde po dlouhých, předlouhých letech znovu o titul. Uvidí ho vyprodaná Letná, ovšem ani do posledního místečka zaplněné ochozy epet ARENY by nepojaly to, co se o den později chystá na Václavském náměstí. Demonstrace Česko proti bídě, díl s pořadovým číslem dvě. Po statisícovém celonárodním setkání z 11. března očekávají pořadatelé ze strany PRO ještě větší davy. Důvodem jsou poslední kroky vlády, v nichž předseda PRO Jindřich Rajchl spatřuje jeden přešlap za druhým.

Naposledy vyzval na Facebooku nespokojené občany tímto způsobem: »Veřejně aktivní lidé na sociálních sítích se rozdělují na dvě skupiny: Tou první jsou ti, kdo nabízejí řešení a ukazují cestu. Tou druhou jsou ti, kdo žádné řešení nemají, a tak šíří pomluvy o těch prvních, aby tak zakryli svou prázdnotu. Ti první se snaží vést ostatní k cíli. Ti druzí dělají vše proto, aby k němu nikdy nedošli. My se však nenecháme zastavit. V sázce totiž není nic menšího než budoucnost této země. Jdete do toho s námi? 16. 4. 2023.«

Kritiku si vysloužil i výrok Štěpána Křečka, premiérova poradce, který o víkendu na Primě v Partii Terezie Tománkové vyzýval Čechy, aby jezdili nakupovat potraviny do Polska. »Nakupujte v Polsku, vyplatí se to navzdory delší cestě už dokonce i Pražákům, je tam o hodně levněji,« radí Křeček, místo toho, aby vláda Petra Fialy (ODS) začala se stále rostoucími cenami něco dělat.

»Nový manuál české vlády pro boj s vysokými cenami:

– pro potraviny do Polska

– pro benzín na Slovensko

– pro plyn do Maďarska

A pro neutralitu a racionální přístup k ukrajinskému konfliktu do Rakouska.

Pak je tady alternativní řešení – dostat tuhle vládu ze Strakovky a poslat na ministerstva lidi, kteří svoji práci umí. Pak už budeme mít vše potřebné tady u nás,« reagoval Rajchl na Facebooku.

Právě on bude jedním z hlavních řečníků na nedělní akci na Václavském náměstí, která má oficiální »výkop« ve 14 hodin. Promluví i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, expert na zdravotní právo Ondřej Dostál či blogger Daniel Sterzik známý jako Vidlák. Všichni jmenovaní vystoupili již 11. března na zmíněném prvním celonárodním setkání.

Hlavními tématy budou i tentokrát inflace a energetická krize, plánovaná cenzura a zastavení válečného běsnění. Rajchl v závěru březnového setkání vyzval vládu k přijetí požadavků strany PRO nebo k rezignaci. »Zahajujeme nátlakové akce. Přestáváme mluvit a začínáme konat. Pokud bude vláda pokračovat v destrukci země, tak vyhlásíme po celé zemi stávky, které přerostou ve stávku generální,« vyzval na závěr březnového celonárodního setkání Rajchl.

Požadavky strany PRO jsou formulovány ZDE. Jsou mezi nimi například odkoupení 100 procent akcií ČEZ a. s. do vlastnictví České republiky, okamžité odstoupení ze systému spekulativního obchodování s emisními povolenkami, odstoupení od nákupu zemního plynu na Evropské energetické burze v Lipsku a regulace cen zemního plynu pro všechny kategorie odběratelů, ukončení tzv. boje proti dezinformacím, který znamená omezování svobody slova, či revize dosavadního přístupu materiální pomoci Ukrajině ukončením dodávek vojenského materiálu a přechodem k dodávkám materiálu pro civilní sektor.

Za zcela nepřípustné strana považuje zejména to, aby armáda shromažďovala údaje občanů za účelem jejich odvodu také o lidech, kteří po válce nelační a už vůbec nemají zájem se účastnit války, která se České republiky netýká. »Požadujeme proto, aby Vláda České republiky a všichni její ministři okamžitě ustali s užíváním rétoriky, ve které tvrdí, že je Česká republika ve válce, nebo ve které občany České republiky straší válkou. Dále požadujeme, aby Vláda České republiky okamžitě stáhla z projednávání novelu čl. 43 Ústavy České republiky, spočívající v rozšíření pravomoci vlády rozhodnout o vyslání ozbrojených sil ČR nebo pobytu cizího vojska na území ČR v případech ochrany života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky. A dále požadujeme, aby vláda České republiky stáhla a přepracovala návrh změn branného zákona tak, aby pro doplňování vojsk mimo válečný stav nebo stav ohrožení státu využívala armáda pouze informace občanech, kteří se svým zapojením do potencionálního ozbrojeného konfliktu sami souhlasí a o ostatních občanech byla oprávněna informace shromažďovat dle dosavadní právní úpravy, tedy až po vyhlášení válečného stavu nebo stavu ohrožení státu,« uvádí PRO na svých stránkách.

I proto bývají pořadatelé a demonstranti ruku v ruce označování za tzv. »proruské šváby« či »ruskou pátou kolonu«. »Kdo nemá argumenty, ten nálepkuje,« řekl pro iportaL24.cz Rajchl. »Nejsem proruský ani proukrajinský, jsem pročeský,« dodal s tím, že v tomto duchu se ponese i nedělní akce. Dá se počítat i s provokacemi, podobně jako před měsícem, ale strana PRO vyzývá, aby se účastníci v prvé řadě nedali vyprovokovat. »Vše, co děláme, se děje v nanásilné duchu, a tomu i vyzýváme,« dodal Rajchl.

(pk)

FOTO – Facebook

4 KOMENTÁŘE

 1. ⚠️Proč armáda mlži o mobilizačním cvičení?

  „Pokud někdo říká, že naše dlouhodobě plánované Odvodní řízení 2023 je něco jiného než cvičení, tak vědomě lže. Provádíme ho každý rok, chceme být připraveni,“ uvádí Armáda ČR na sociálních sítích.

  Armáda odmítá, že by se chystaly odvody nebo mobilizace. Jedná se podle ní pouze o pravidelné cvičení a týkat se má celé země, nejen Ústeckého kraje.

  „Tak jako se cvičíme ve střelbě a v boji, musíme cvičit i systém posílení armády. Nenechte se prosím manipulovat,“ vyzývá AČR.

  ☝️Ale je v tom háček. Lékaři totiž slova o tom, že podobná cvičení jsou běžná, nepotvrzují.

  💬„Není to zpráva, kterou bychom dostávali pravidelně,“ prohlásila sekretářka okresního sdružení České lékařské komory Pavla Bártová.

  💬„Slyším o tom poprvé, nikdy jsem o ničem takovém neslyšel. Ani v tomto případě – nevím, že by se na Českou lékařskou komoru v takové věci někdo obracel. U nás je prezenční vojenská služba zrušená už téměř dvacet let,“ tvrdí prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

  💬„Musím říct, že se s tím také setkávám za 20 let poprvé. Domluvili jsme se, že stačí z celého kraje dva lékaři, cvičení se zúčastní dva naši kolegové z Děčína,“ popsal člen výboru Sdružení praktických lékařů Roman Houska.

  Sledujte @neCT24

 2. ❗️🇨🇿Armáda nekomunikuje, cvičení odvodů chceme ignorovat, říká šéf lékařů Kubek.

  Snaha armády, aby si lékaři natrénovali odvodní řízení pro případ, že by k němu v budoucnu skutečně došlo, se nesetkává u doktorů s nadšením. Šéf České lékařské komory Milan Kubek navíc upozornil, že s nimi nikdo z generálního štábu nekomunikuje, což je jeden z mnoha důvodů, proč akci budou bojkotovat.

  „Civilní lékaři nemají jakoukoliv povinnost na to nějak reagovat a nikdo nám dodneška o tom nic neřekl,“ zlobí se předseda České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

  Žádost armády naráží u lékařů mimo jiné na skutečnost, že má ke cvičení dojít v pracovní den, kdy doktoři ordinují. „Nejsme ve válečném stavu ani ve stavu ohrožení. Nevíme ani, kdo to měl organizovat,“ vysvětluje postoj ČLK Kubek.

  Neobvyklou situaci podle všeho konzultovali spolu s kolegy s právníky, jejichž stanovisko je pro komoru rozhodujícím parametrem. Podle Kubka je výklad právníků jasný, podle předpisů nemají lékaři žádnou povinnost se podobného cvičení účastnit.

  Sledujte @neCT24

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here