Američtí republikáni chtějí zavést povinnost prokazovat při volbách občanství

Republikánští kongresmani předloží ve Sněmovně reprezentantů návrh zákona, který by při registraci k volbám zavedl povinnost předložit doklad o občanství.

Oznámil to předseda dolní komory zákonodárného sboru Mike Johnson, který v pátek vystoupil na společné tiskové konferenci s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Johnson a Trump, kteří jsou spolustraníky, hovořili s novináři na závěr setkání v sídle druhého jmenovaného Mar-a-Lago na Floridě.

»Předložíme návrh zákona, podle kterého bude muset každý člověk, který se zaregistruje k účasti ve federálních volbách, prokázat, že je především americkým občanem. To musíte prokázat. Bude to nová součást federálního zákona, a to velmi důležitá,« zdůraznil Johnson, který zastává třetí nejdůležitější post v hierarchii americké vlády.

»Náš návrh zákona nastaví nové normy. Zařadí nás do jedné řady s téměř všemi ostatními demokraciemi, které rovněž zakazují volit osobám bez občanství,« dodal. Kromě toho, pokračoval, iniciativa »vyžaduje, aby státy odstranily »neamerické« občany ze současných seznamů voličů«.

Podle Johnsona »hrozba volebních podvodů roste s každým nelegálním přistěhovalcem, který překročí hranice«. »Podle nedávného průzkumu 78 % Američanů považuje za nejvyšší prioritu zabránit nelegálním přistěhovalcům v účasti na našich volbách,« zdůraznil.

»Až tento návrh zákona předložíme, uvidíte rekordní počet hlasů republikánů i demokratů,« prohlásil kongresman sebevědomě.

Podle republikánů dnes absence příslušných legislativních norem umožňuje demokratům vyhrávat volby díky hlasům nelegálních přistěhovalců. Nicméně ve Spojených státech je účast ve volbách osoby, která není občanem země, kvalifikována jako trestný čin. Podle televize ABC neexistují žádné důkazy o tom, že by se voleb účastnil významný počet nelegálních přistěhovalců.

Trump zároveň zopakoval, že je třeba uzavřít americko-mexickou hranici. »Chtěl bych požadovat, aby naše hranice byla uzavřena, protože do naší země přicházejí miliony lidí, miliony lidí přicházejí v tak velkém počtu a nikdo to nehlásí. Nikdo o tom nebude mluvit. Myslím, že je to pravděpodobně 15 milionů, někteří z nich jsou teroristé,« poznamenal bývalý americký prezident.

»Oficiální počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranici od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do úřadu je devět milionů jen na jižní hranici, ale skutečná čísla se pravděpodobně blíží 16 milionům nelegálních migrantů, kteří přišli do naší země, protože chtěli. Členové Bidenovy administrativy to tak zařídili,« řekl Johnson.

V současné době je považováno za téměř jisté, že to bude právě 77letý Trump, kdo bude oficiálně nominován Republikánskou stranou USA jako její prezidentský kandidát v nadcházejících listopadových volbách.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy