Home Zahraničí Assangeova manželka označila jeho uvěznění za pokus zastrašit novináře po celém světě

Assangeova manželka označila jeho uvěznění za pokus zastrašit novináře po celém světě

FOTO - Twitter

Manželka zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange prohlásila, že uvěznění jejího manžela je ranou pro svobodu slova a pokusem o zastrašení novinářů po celém světě tím, že legitimizuje jejich pronásledování. Stella Assangeová to v pondělí prohlásila v australském Národním tiskovém klubu v Canbeře.

Řekla, že Assangeovo uvěznění je úřady využíváno »jako odstrašující prostředek k zastrašení novinářů a jejich donucení k poslušnosti«. »Navzdory všem řečem o tom, že svoboda tisku je v demokratické společnosti nezbytná, je případ Juliana precedentem, který umožňuje úřadům kterékoli země legitimizovat trestní stíhání novinářů,« upozornila manželka zakladatele WikiLeaks.

Zdůraznila, že »zacházení USA s Assangem přineslo globální změnu a vytvořilo nové normy, které umožňují vládám, aby jim prošlo věznění novinářů«. »Pokud bude vydán, bude doslova pohřben na nejhlubším a nejtemnějším místě amerického vězeňského systému. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se za každou cenu vyhne americkému vězení,« řekla a dodala, že »vydání je v tomto případě otázkou života a smrti«.

Projev Stelly Assangové přišel dva dny po masovém shromáždění na podporu zakladatele WikiLeaks, které se konalo v Sydney. Ve středu 24. května se má v centru metropole konat nová demonstrace, jejíž účastníci budou požadovat Assangeovo propuštění.

Assange byl vzat do vazby a držen v londýnské věznici Belmarsh poté, co byl v dubnu 2019 vyhoštěn z ekvádorského velvyslanectví v Londýně. Washington již více než tři roky tlačí na Londýn, aby ho vydal do USA, ale Assangeova obhajoba se tomu nově snaží zabránit. V listopadu 2022 se jeho právníci obrátili na Evropský soud pro lidská práva, aby zablokoval jeho vydání do USA.

Jednapadesátiletý Australan byl ve Spojených státech obviněn z trestných činů souvisejících s největším případem vyzrazení utajovaných informací v historii USA. Za tato obvinění mu hrozí dohromady 175 let vězení. V listopadu vyzvaly přední západní publikace včetně deníků The New York Times, The Guardian, The Times, Le Monde a Pais vládu Spojených států, aby obvinění proti Assangeovi stáhla.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here