Austrálie už nechce britskou monarchii na svých bankovkách

Australská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že její nová bankovka v hodnotě pět dolarů bude mít spíše domorodý design než obrázek krále Karla III. Nicméně na mincích, které v současnosti nesou podobu zesnulé královny Alžběty II., se tvář krále zřejmě objeví, uvedla agentura AP.

Bankovka v hodnotě pět dolarů byla jedinou zbývající australskou bankovkou, která stále obsahovala obraz panovníka. Banka uvedla, že rozhodnutí následovalo po konzultaci se středolevou vládou Labouristické strany, která změnu podpořila. Odpůrci tvrdí, že tento krok je politicky motivovaný.

Britský monarcha zůstává hlavou státu Austrálie, i když v dnešní době je tato role do značné míry symbolická. Stejně jako mnoho bývalých britských kolonií i Austrálie diskutuje o tom, do jaké míry by si měla zachovat své ústavní vazby na Británii.

Australská rezervní banka podle agentury AP uvedla, že návrh nové pětidolarové bankovky bude ctít »kulturu a historii Prvních Australanů«. »Na druhé straně pětidolarové bankovky bude i nadále vyobrazen australský parlament,« uvedla banka v prohlášení.

Stávající pětidolarová bankovka bude vydávána, dokud nebude představen nový design, a zůstane zákonným platidlem i poté, co se nová bankovka dostane do oběhu. Očekává se, že tvář krále Karla III. bude na australských mincích k vidění ještě v tomto roce.

Premiér Anthony Albanese a jeho středolevá labouristická strana usiluje o to, aby se Austrálie stala republikou s australským občanem jako hlavou státu namísto britského monarchy.

Australané v roce 1999 v referendu navrženém labouristickou vládou odhlasovali zachování britského panovníka jako australské hlavy státu.

Když královna zemřela, vláda se zavázala, že letos uspořádá referendum o uznání původních obyvatel v ústavě. Vláda odmítla přidání republikové otázky k tomuto referendu jako nechtěného odvádění pozornosti od její domorodé priority.

Tvář královny Alžběty II. se objevila na nejméně 33 různých měnách, což je více než kterýkoli jiný monarcha. Tento úspěch je zaznamenaný v Guinessově knize rekordů, připomněla agentura AP.

(jb)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy