Borrell: Mír není normálním řádem věcí

Evropská unie hodlá vytvořit síť obranných dohod se třetími zeměmi a vyzývá všechny zájemce, aby se k ní připojili, uvedl šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell při zahájení bruselského Schumanova fóra věnovaného bezpečnostním otázkám.

»Počet hrozeb se zvyšuje. Musíme rozšířit náš systém spolupráce vytvořením nových obranných a bezpečnostních partnerství. Právě jsem podepsal dvě nová, s Moldavskem a Norskem. Připravujeme dalších šest. A zvu všechny, kteří mají zájem rozvíjet s námi obrannou spolupráci, protože chceme vytvořit síť obranných partnerství po celém světě,« řekl Borrel.

Současně Borrell uvedl, že Evropa zapomněla, že mír »není normální řád věcí«, mnohem »normálnějším« stavem je konflikt, proto se nyní EU musí rychle stát »silným bezpečnostním hráčem«, uvedl šéf diplomacie EU při zahájení bruselského fóra.

»Mír byl v Evropě dlouho normálním stavem. Zdá se však, že jsme zapomněli, že mír není normálním řádem věcí, normou je spíše konflikt. A proto se nyní EU musí rychle stát schopným hráčem v oblasti obrany a bezpečnosti,« řekl.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy