Home Zahraničí Burkina Faso, Mali a Niger oznámily vystoupení z ECOWAS

Burkina Faso, Mali a Niger oznámily vystoupení z ECOWAS

Burkina Faso, Mali a Niger se rozhodly s okamžitou platností opustit Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). Uvádí se to ve společném prohlášení zveřejněném na stránce nigerijské strany »Rada pro záchranu vlasti« na síti X.

»Vzhledem k této situaci kapitán Ibrahim Traoré, plukovník Assimi Goita, brigádní generál Abdurahmane Tchiani, orgány Burkiny Faso, Mali a Nigeru, přebírají odpovědnost před historií a reagují na požadavek doby a lidu těchto zemí tím, že se rozhodly vystoupit z ECOWAS,« uvádí se v komuniké.

Jak bylo uvedeno, činnost ECOWAS nepomohla v boji proti terorismu, ale pouze způsobila zhoršení humanitární situace v zemích Sahelu v důsledku sankcí. Z textu komuniké vyplývá, že ECOWAS se pod vlivem cizích států zpronevěřilo základním principům. Organizace nepomohla zemím v boji proti terorismu tím, že zaujala iracionální postoj a zavedla nelegitimní sankce, které dostaly obyvatelstvo do zranitelnější situace.

V září podepsaly Burkina Faso, Mali a Niger chartu o založení organizace kolektivní obrany nazvané Aliance sahelských států. V zakládajícím dokumentu se uvádí, že »narušení svrchovanosti nebo územní celistvosti jedné nebo více stran charty bude považováno za agresi vůči všem stranám a bude vyžadovat jejich pomoc, ať už individuální nebo kolektivní, až po použití vojenské síly«.

V posledních letech se v Burkině Faso, Mali a Nigeru aktivizovaly radikální ozbrojené skupiny, které útočí na bezpečnostní složky i civilisty.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here