USA a Niger oznámily zahájení stahování amerických vojáků

Spojené státy zahájily stahování amerických vojáků z Nigeru, uvádí se v prohlášení amerického ministerstva obrany a ministerstva národní obrany Nigerské republiky.

»Ministerstvo obrany USA a Ministerstvo národní obrany Nigerské republiky oznamují, že stahování amerických sil a prostředků z Nigeru pokročilo od počátečních příprav k přesunu. Tento významný přechod byl zahájen odletem letounu C-17 Globemaster III amerického letectva z letecké základny 101 v Niamey dne 7. června 2024,« uvádí se v dokumentu.

Kromě toho se v něm uvádí, že »do Nigeru dorazil malý kontingent amerického personálu, který poskytuje logistickou podporu a zajišťuje efektivní stažení zbývajících sil a prostředků z leteckých základen 101 a 201«.

»Současně se již některé americké síly přemístily z Nigeru na svá domovská stanoviště, neboť jejich příspěvky do mise byly ukončeny,« uvedly armády.

Obě strany »jsou odhodlány dokončit bezpečné, spořádané a odpovědné stažení do 15. září 2024«. »Zdůrazňují svůj závazek k ochraně a bezpečnosti amerických sil během tohoto procesu,« uvádí se v dokumentu.

Spojené státy a Niger »vyjadřují společný závazek pokračovat ve spolupráci v oblastech společného zájmu«.

»Toto stažení amerických sil nebude mít dopad na pokračující rozvoj vztahů mezi Spojenými státy a Nigerem. Obě země jsou i nadále odhodlány vést trvalý diplomatický dialog s cílem utvářet budoucnost svých dvoustranných vztahů,« stojí v dokumentu.

Dne 26. července 2023 se skupina vojáků nigerské prezidentské gardy (PG) vzbouřila proti prezidentovi Mohamedu Bazoumovi a oznámila jeho odvolání z funkce. Po převratu povstalci vytvořili Národní radu pro ochranu vlasti, v jejímž čele stál velitel PG generál Abdourahmane Tchiani.

V březnu 2024 Niger vypověděl vojenskou dohodu o umístění americké vojenské základny na severu země. Vláda uvedla, že dohoda jí byla vnucena a neodpovídá národním zájmům Nigeru.

Koncem roku 2023 měl Niger na svém území přibližně 1100 amerických vojáků. Dohody o stažení amerických vojáků bylo dosaženo v polovině května.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy