Cestovní ruch v Evropě zažívá na Čínský Nový rok turistický boom

Odvětví cestovního ruchu a pohostinství v Evropě zaznamenává během svátků Nového lunárního roku po ústupu pandemie nárůst počtu čínských turistů. A předpokládá se, že tento trend se bude dále zvyšovat po celý Rok draka.

Oxford Economics předpokládá, že počet výjezdů čínských turistů do zahraničí se v roce 2024 oproti roku 2023 zhruba zdvojnásobí a dosáhne téměř 80 % úrovně roku 2019.

Návrat turistů předznamenává počátek oživení čínsko-evropského cestovního ruchu.

Oživení cestovního ruchu v Evropě

Vracející se čínští turisté stále považují Evropu za atraktivní. Podle odhadu Evropské komise pro cestovní ruch, který byl zveřejněn v úterý, mohou evropské destinace v roce 2024 očekávat další posílení zájmu ze strany čínského trhu, který by měl v roce 2024 dosáhnout více než 60 % úrovně roku 2019.

A jejich vkus se mění. S tím, jak kvalita života míří vzhůru, mladší generace v druhé největší ekonomice světa současně navyšuje své plány na dovolenou. Nedávná zpráva agentury Reuters zaznamenala posun preferencí čínských cestovatelů od skupinových zájezdů typu »nakupuj, dokud nepadneš« k specializovaným, flexibilním a zážitkovým zájezdům, zaměřeným například na volný čas, gastronomii nebo fotografování.

Profesionálové v cestovním ruchu se přizpůsobují a vytvářejí nabídky šité na míru čínským hostům.

V nizozemské vesnici Giethoorn, která je označována za »Benátky severu«, plánuje podnikatelka v cestovním ruchu Gabriella Eselbruggeová inovovat a vylepšit výlety lodí a na kolech ve vesnici a v národním parku, což jsou aktivity oblíbené mezi čínskými turisty.

Stále více čínských milovníků lyžování slaví svůj tradiční svátek v lyžařských rezortech a střediscích v rakouských Alpách.

Jen Sü, ředitelka rakouské lyžařské akademie SnowKing, uvedla, že během svátků Nového lunárního roku se v její škole zaregistrovalo více než 60 čínských zákazníků. Vzhledem k tomu, že její akademie byla brzy plně obsazena, odkázala také mnoho čínských zákazníků na jiné lyžařské školy.

Ivana Jelinicová, prezidentka a generální ředitelka Italského národního turistického sdružení (ENIT), se v nedávném písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua vyjádřila, že se očekává, že počet čínských turistů přijíždějících do Itálie dosáhne a překoná rekord z roku 2019.

Domnívá se, že čínští turisté mají pro různé turistické destinace v Itálii zásadní význam, a dodává, že přínosy se mohou rozšířit na všechna hospodářská odvětví ovlivněná nárůstem příjezdů, včetně nejen pohostinství a přímých služeb pro turisty, ale také na celý sektor Made in Italy, maloobchod, luxus, potraviny a víno.

»Rok 2023 byl z velké části přechodným rokem po pandemii. Velmi se těšíme na rok 2024, první normální rok po roce 2019. V tuto chvíli očekáváme v roce 2024 přibližně 1 až 1,2 milionu přenocování z Velké Číny, tedy asi 65 procent úrovně roku 2019,« uvedla Daniela Chaniová, ředitelka pro Velkou Čínu ve Switzerland Tourism, v rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Zaměstnankyně pózuje v tradičním čínském kostýmu se šmoulinkou na bruselském letišti Zaventem v Belgii, 9. února 2024. FOTO – Xinhua/Zhao Dingzhe

Oživení letecké dopravy

S ohledem na rostoucí poptávku po cestování zvyšují letecké společnosti na trasách Evropa-Čína své kapacity.

Z blogu, který 7. února zveřejnila britská společnost OAG, poskytovatel globálních dat o cestování a analýz v oblasti letectví, vyplývá, že trhy v Evropě zaznamenávají výrazný nárůst kapacity leteckých společností působících v Číně, zejména v Itálii, Británii a Španělsku. Kapacita letů spojujících Čínu a Itálii v lednu 2024 činila 159 % kapacity stejného období v roce 2019, Čína-Británie 130 % a Španělsko 122 %. V míře obnovy následovalo Německo a Nizozemsko s 92, respektive 80 procenty.

V rozhovoru pro agenturu Xinhua ze začátku února berlínská pobočka společnosti Hainan Airlines uvedla, že ačkoli je zima obvykle slabou sezónou pro cestování do Evropy, svátky Čínského Nového roku podnítily v únoru nárůst počtu cestujících na lince HU489 Peking – Berlín ve srovnání s lednem. V současné době se počet přímých letů z Pekingu do Berlína provozovaných společností Hainan Airlines vrátil na úroveň před pandemií a v zimně-jarní sezóně se létá třikrát týdně.

Společnost Air China oznámila, že od 31. března zahájí každodenní lety mezi Barcelonou a Pekingem. Společnost se do španělského města vrátila se třemi lety týdně v červnu 2023 po tříleté absenci způsobené pandemií covid-19.

Marta Ortizová, španělská zástupkyně společnosti Air China, uvedla, že společnost zaznamenala »velkou změnu … vyhlídky na několik příštích měsíců jsou dobré«.

Podle nejnovějších údajů společnosti WorldACD Market Data zaznamenaly sazby za leteckou nákladní dopravu z Číny v posledním celém týdnu před Čínským lunárním Novým rokem, který připadá na 10. února, souběžný nárůst, protože odesílatelé spěchají, aby zboží dopravili před svátky, informoval v pondělí blog Asian Aviation.

Podle údajů společnosti WorldACD, poskytovatele údajů o trhu s leteckou nákladní dopravou se sídlem v Amsterdamu, vzrostly v 5. týdnu roku 2024 (od 29. ledna do 4. února) sazby za letecké nákladní zásilky z Číny do Evropy v porovnání s předchozím týdnem o 8 %.

Na tomto boomu se podílejí obě strany Eurasie. Během koncertu na oslavu Čínského lunárního Nového roku v Berlíně 31. ledna vyjádřila Berlíňanka Carola Buschová v rozhovoru pro agenturu Xinhua své nadšení z bezvízové politiky Číny.

»Bezvízová politika Číny je úžasná. Je úžasné navštěvovat jiné země a je velmi důležité, aby celý svět byl v přátelském vztahu,« řekla.

Buschová navštívila Čínu před čtyřmi lety a prohlédla si Peking a Čcheng-tu. Živě vzpomíná na přírodní scenérie hory E-mej a miluje čínské kung-fu, které popisuje jako bojové umění, jež v sobě spojuje estetiku a praktičnost.

»Bylo by ještě lepší, kdyby se podařilo prodloužit bezvízový styk. Člověk by mohl v Číně strávit celý život!« uzavřela.

Do Číny cestuje stále více Evropanů jako Buschová, zejména poté, co Čína v prosinci uplatnila bezvízový styk pro držitele běžných pasů z pěti evropských zemí a v lednu jej rozšířila na Švýcarsko a Irsko.

Lidé se přidávají. Například obsazenost míst v ekonomické třídě na únorovém letu HU490 společnosti Hainan Airlines z Berlína do Pekingu přesáhla 80 procent. Letecká společnost tak plánuje od dubna 2024 zvýšit počet přímých linek Peking-Berlín ze tří na pět týdně.

Na letišti Schiphol v Amsterdamu se Jan van Erve, zakladatel a generální ředitel nizozemské společnosti Erving Entertainment and Support B.V., spolu s kreativním ředitelem společnosti Michielem Florusse chystá nastoupit na let do Číny.

Ve spolupráci s čínskými obchodními partnery připravují evropské turné Čínského národního baletu (NBC), které zahrnuje i Nizozemsko, uvedl a dodal, že záměrně zvolili zahájení prodeje vstupenek na 10. února, první den Čínského lunárního Nového roku.

Van Erve uvedl, že bezvízová politika pomáhá obchodu a cestovnímu ruchu. »Je jednodušší rezervovat si letenku nyní, než abyste museli projít celým procesem získání víza. Takže si myslím, že je velmi dobře, že se to děje, a doufám, že se podaří v takové věci pokračovat.«

Očekává se, že jiskra oživení turistiky mezi Čínou a Evropou na Nový lunární rok vzplane a rozhoří se. Bezvízová politika a optimistické prognózy signalizují rozkvět roku draka pro vzájemné kontakty mezi lidmi na obou stranách.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy