Chile se připojí k žalobě Jihoafrické republiky proti Izraeli

Chile se připojí k žalobě Jihoafrické republiky proti Izraeli podané u Mezinárodního soudního dvora OSN, oznámil chilský prezident Gabriel Boric.

»Nemůžeme přestat vyjadřovat své rozhořčení nad nevybíravými a zcela nepřiměřenými akcemi izraelské armády proti nevinným civilistům, zejména palestinským ženám a dětem. Tyto akce vyžadují rozhodnou reakci mezinárodního společenství. Proto jsem se kromě zaslání humanitární pomoci Palestině, odvolání našeho vyslance v Izraeli a společné žaloby k Mezinárodnímu trestnímu soudu s Mexikem rozhodl, že se Chile připojí k žalobě, kterou Jihoafrická republika podala na Izrael u Mezinárodního soudního dvora OSN,« řekl při projevu v parlamentu.

V prosinci 2023 podala Jihoafrická republika žalobu na Izrael, v níž jej obvinila z genocidy v pásmu Gazy. Soud v Haagu 26. ledna rozhodl jako varovné opatření, že Izrael musí přijmout veškerá opatření, aby zabránil genocidě v Gaze. Dne 13. února jihoafrické úřady zaslaly do Haagu mimořádné vyšetřování, jehož cílem bylo dosáhnout zastavení vojenské operace v Rafáhu. Dne 6. března se Jihoafrická republika opět obrátila na tento soud s mimořádnou výzvou týkající se zabránění hladomoru v Gaze.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy