Čína naléhá na Filipíny, aby zastavily provokace ve vodách Jihočínského moře

Čínské ministerstvo obrany vyzvalo Filipíny, aby nejednaly lehkomyslně a zastavily veškeré porušování a provokace ve vodách Jihočínského moře.

»Čínská armáda si nepřeje dělat problémy, ale pokud potíže přijdou, nebudeme se vyhýbat,« řekl mluvčí ministerstva Čang Siao-kang na tiskové konferenci. Slíbil, že Čína bude i nadále provádět rozhodná opatření, aby pevně bránila svou územní suverenitu a námořní práva a zájmy a zajistila mír a stabilitu ve vodách Jihočínského moře.

Upozornil, že čínské ministerstvo zahraničí zopakovalo základní fakta o situaci na útesu Žen-aj a čínské velvyslanectví na Filipínách zveřejnilo komunikaci mezi oběma zeměmi v této otázce, Čang zdůraznil »gentlemanskou dohodu«, vnitřní porozumění a »nový model« dosažený mezi Čínou a Filipínami, které podporují řešení sporů, vyhýbání se konfliktům, budování důvěry a udržování míru a stability v této oblasti.

Tváří v tvář tvrdým faktům se filipínská strana uchýlila ke všem druhům popírání a sofistiky, aby oklamala filipínský lid a uvedla v omyl mezinárodní společenství, řekl Čang a dodal, že Čína naléhá na filipínskou stranu, aby dodržovala základní normy mezinárodní komunikace a přestala s falešnou rétorikou a iracionálními argumenty.

»Co se týče otázky Jihočínského moře, kdo vlastně říká jednu věc a dělá jinou? Kdo aktivně provokuje a vytváří incidenty? A kdo eskaluje napětí a zapojuje se do konfrontace, čímž zhoršuje situaci ve vodách Jihočínského moře? Svět to vidí jasně,« řekl Čang.

Pokud jde o vojenská cvičení zahrnující Spojené státy a Filipíny, jsou klasickým příkladem taktiky »duchovního vítězství«, zdůraznil Čang.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Před 2.světovou válkou byly v časopisu SVĚTOZOR fotografie, jak vojáci USA věší Filipínce, kteří si nepřáli okupaci Filipín Usáky . Po španělsko-americké válce v roce 1901 se Filipíny staly kolonií Spojených států amerických. Od r.1946 získaly Filipíny (formální ?) nezávislost . V letech 1966-1986 zde diktátorsky vládl prezident Ferdinand Marcos podporovaný Spojenými státy.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy