Čína podporuje veškeré mírové úsilí o řešení ukrajinské krize

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pondělí zdůraznila, že Čína se domnívá, že je třeba podporovat veškeré úsilí vedoucí k mírovému řešení ukrajinské krize.

V odpovědi na otázku týkající se mírové konference o Ukrajině, která se bude konat příští měsíc ve Švýcarsku, Mao Ning uvedla, že Čína přikládá velký význam tomu, aby Švýcarsko uspořádalo první summit o míru na Ukrajině, a že se Švýcarskem a příslušnými stranami úzce komunikuje.

Zopakovala, že Čína vždy trvá na tom, že mezinárodní mírová konference musí splňovat tři důležité prvky, kterými jsou uznání ze strany Ruska a Ukrajiny, rovná účast všech stran a spravedlivá diskuse o všech mírových plánech; v opačném případě může mírová konference jen stěží sehrát podstatnou roli při obnově míru.

Mao uvedla, že uspořádání jednání tyto tři prvky nesplnilo, což Číně ztěžuje účast na konferenci.

Poznamenala, že postoj Číny k summitu je spravedlivý a nestranný, není zaměřen proti žádné konkrétní straně a rozhodně není proti summitu.

»To, zda se Čína konference zúčastní, či nikoliv, vychází výhradně z jejího vlastního posouzení konference a věříme, že všechny zúčastněné strany mohou postoj Číny pochopit,« uvedla mluvčí.

To, zda někdo podporuje či nepodporuje mír, by podle ní neměly posuzovat jednotlivé země nebo konkrétní konference.

Mao uvedla, že Čína upřímně doufá, že se mírová konference nezmění v platformu pro konfrontaci mezi tábory a že neúčast na konferenci neznamená, že někdo nepodporuje mír. »I když se jednotlivé země konference účastní, nemusí si skutečně přát příměří,« řekla.

Fakta prokázala, že Čína byla v prosazování míru a vyjednávání nejodhodlanější a nejaktivnější, uvedla Mao a dodala, že Čína nečinně neseděla a nepřilévala olej do ohně, tím méně z konfliktu profitovala.

Zopakovala, že Čína vyvinula neúnavné úsilí na podporu příměří a ukončení bojů, což vysoce ocenily všechny strany, včetně Ruska a Ukrajiny.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy