Home Zahraničí Čína upevňuje vztahy s Kazachstánem a Turkmenistánem

Čína upevňuje vztahy s Kazachstánem a Turkmenistánem

Čínský vicepremiér Ting Süe-siang (vlevo) s kazašským prezidentem Kassymem-Jomartem Tokajevem v kazašské Astaně 27. listopadu 2023. FOTO - Xinhua

Čína je připravena spolupracovat s Kazachstánem na realizaci důležitého konsensu, kterého dosáhly hlavy obou států, podporovat kvalitní výstavbu iniciativy Pásmo a stezka (BRI) a posunout trvalé komplexní strategické partnerství mezi Čínou a Kazachstánem na vyšší úroveň, uvedl v pondělí čínský vicepremiér Ting Süe-siang.

Ting, který ve dnech 26. až 27. listopadu navštívil Kazachstán, to uvedl při setkání s kazašským prezidentem Kassym-Jomartem Tokajevem v Astaně. »Čína je připravena spolupracovat s Kazachstánem na upevnění základů vzájemné důvěry, posílení součinnosti rozvojových strategií, posílení koordinace politik a rozšíření vzájemně výhodné spolupráce s cílem pomoci si navzájem dosáhnout svých rozvojových cílů,« uvedl.

Ting vyzval obě strany, aby podporovaly synergii iniciativy BRI a kazašské iniciativy Bright Road, aktivně zkoumaly nové formy a cesty spolupráce a prohlubovaly spolupráci v oblasti kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, sportu, mládeže a na nižších než národních úrovních s cílem pokračovat v tradičním přátelství mezi Čínou a Kazachstánem.

Čínský vicepremiér Ting Süe-siang s kazašským premiérem Alikhanem Smailovem v kazašské Astaně 27. listopadu 2023. FOTO – Xinhua

»Čína je připravena spolupracovat s Kazachstánem na podpoře stabilního fungování čínsko-středoasijských mechanismů s cílem společně udržet mír a stabilitu v regionu,« dodal.

Tokajev uvedl, že Kazachstán pevně podporuje kvalitní spolupráci v rámci projektu Pásmo a cesta a vítá, že čínské podniky investují v Kazachstánu.

Kazachstán je ochoten spolupracovat s Čínou na prohloubení praktické spolupráce v různých oblastech, rozhodně potírat »tři síly« terorismu, posilovat mezilidské výměny a spolupráci na nižší úrovni a usilovat o nové úspěchy v rámci trvalého komplexního strategického partnerství mezi oběma zeměmi, uvedl Tokajev.

Během své návštěvy Kazachstánu se Ding setkal také s kazašským premiérem Alikhanem Smailovem a společně s prvním místopředsedou kazašské vlády Romanem Sklyarem předsedal 11. zasedání výboru pro spolupráci mezi Čínou a Kazachstánem.

Čínský vicepremiér Ting Süe-siang se setkal také s turkmenským prezidentem Serdarem Berdimuhamedovem v Ašchabadu.

Čínský vicepremiér Ting Süe-siang se setkává s turkmenským prezidentem Serdarem Berdimuhamedovem v Ašchabadu, hlavním městě Turkmenistánu, 29. listopadu 2023. FOTO – Xinhua

Čína pevně podporuje Turkmenistán v ochraně jeho svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti a v prosazování cesty rozvoje odpovídající jeho národním podmínkám, prohlásil ve středu čínský vicepremiér. Ting poznamenal, že Čína je důvěryhodným přítelem a partnerem Turkmenistánu, a pochvalně se vyjádřil o úspěších, kterých obě strany dosáhly pod vedením obou hlav států.

Spolupráce mezi Čínou a Turkmenistánem se velmi dobře doplňuje a má obrovský potenciál a široké perspektivy, uvedl vicepremiér a vyzval obě strany, aby využily potenciál spolupráce, pokračovaly v prohlubování a rozšiřování spolupráce v klíčových oblastech a proměnily velký plán stanovený vedoucími představiteli obou zemí v reálné výsledky, aby z toho měly oba národy větší prospěch.

»Čína je připravena spolupracovat s Turkmenistánem a dalšími středoasijskými zeměmi na neustálém pokroku v budování mechanismu spolupráce mezi Čínou a Střední Asií,« uvedl Ting.

Berdimuhamedov požádal Dinga, aby předal jeho srdečné pozdravy čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, a uvedl, že všestranná spolupráce mezi oběma zeměmi je strategická, dlouhodobá a zvláštní.

»Turkmenistán je připraven spolupracovat s Čínou na posílení strategické komunikace, prohloubení spolupráce ve všech oblastech a povýšení komplexního strategického partnerství s Čínou na novou úroveň,« řekl Berdimuhamedov. Dodal, že Turkmenistán pevně podporuje mechanismus spolupráce mezi Čínou a Střední Asií a je ochoten spolupracovat s Čínou na společné podpoře míru, stability, rozvoje a prosperity v regionu.

Během své návštěvy jednal Ting také s místopředsedou turkmenské vlády a ministrem zahraničí Rašídem Meredovem a společně s Meredovem předsedal šestému zasedání výboru pro spolupráci mezi Čínou a Turkmenistánem.

Obě strany si během setkání důkladně vyměnily názory a vytyčily priority spolupráce mezi oběma zeměmi v další fázi. Dohodly se na další synergii svých rozvojových strategií, zvýšení rozsahu hospodářské, obchodní a investiční spolupráce, pokračování v prohlubování spolupráce v oblasti zemního plynu, urychlení konzultací o sladění prioritních hospodářských projektů a realizaci větší spolupráce v oblasti projektů, které se netýkají surovin.

V oblasti mezilidských výměn se obě strany dohodly, že zajistí úspěch činností souvisejících s Rokem kultury a podpoří včasnou realizaci projektů, jako je zřízení kulturních center, zřízení lubanských dílen a center tradiční medicíny v Turkmenistánu.

V oblasti bezpečnostní spolupráce se obě strany dohodly na prohloubení protiteroristické spolupráce a na společném boji proti »třem silám« terorismu.

Po jednání byli Ting a Meredov svědky podpisu řady dokumentů o spolupráci, včetně dokumentů o prohloubení vědeckotechnické spolupráce a o mezinárodní silniční dopravě.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here