Čína urychluje digitální transformaci výrobního sektoru

Čína začala směřovat více energie do digitální transformace svého výrobního sektoru, aby podpořila nové kvalitní výrobní síly a posílila ekonomickou dynamiku.

Během nedávného zasedání výkonné rady přijala Státní rada akční plán zaměřený na pokrok v digitalizaci výroby. Plán zahrnuje opatření k naplnění výrobních potřeb v různých scénářích, urychlení technologického pokroku a zvýšení podpůrného úsilí od stanovení standardů po budování platforem služeb.

Podle závěrů ze zasedání je digitální transformace klíčová pro pokrok v nové industrializaci a budování modernizovaného průmyslového systému.

Vzhledem k tomu, že čínští výrobci vstoupili do kritické fáze digitálního přechodu, poskytnou jim nejnovější vládní směrnice pokyny, jak urychlit digitální posun a usnadnit technologické aplikace a inovace, uvádějí odborníci.

Ču Ming-chao, profesor na Pekingské univerzitě Ťiao-tung, uvedl, že digitalizovaný výrobní průmysl má zásadní význam pro rozvoj nových kvalitních výrobních sil, protože hluboká integrace digitální ekonomiky a reálné ekonomiky vytvoří nové formy podnikání, nové modely a nové služby.

Čína již tři roky po sobě realizuje pilotní projekty inteligentní výroby a vybudovala 421 demonstračních továren na národní úrovni a více než 10 000 digitálních dílen a inteligentních továren na úrovni provincií.

Ve více než 90 % demonstračních závodů byly použity technologie, jako je umělá inteligence a digitální dvojčata. 5G se ve velkém měřítku prosazuje v oblasti kontroly kvality, důlní výroby a dalších oborech. Průmyslový internet nyní pokrývá všechna hlavní odvětví a bylo vytvořeno více než 200 příkladů aplikací.

Přijetí digitálního trendu přineslo hmatatelné výhody mnoha výrobcům po celé zemi.  Například společnost Jiangxi Huayuan Knitting Co., Ltd., která se nachází ve východočínské provincii Ťiang-si, musela dříve zpracovat minimálně 200 kg materiálu, aby mohla vyprodukovat jeden kilogram výrobků při neustálém chodu strojů. Po digitální modernizaci za více než 10 milionů jüanů (asi 1,41 milionu amerických dolarů) však společnost výrazně minimalizovala výrobní odpad a snížila náklady.

Kao Wen-ken, manažer společnosti Huayuan, uvedl, že společnost nyní dokáže vyrobit dva gramy oděvů se stejnými jednotkovými náklady jako při výrobě dvou tun.

Díky těmto digitálním změnám se podíl výrobních odvětví s vysokou energetickou náročností na celkové spotřebě energie v Ťiang-si za poslední dva roky snížil o devět procentních bodů ve srovnání s počátečním obdobím 13. pětiletého plánu (2016-2020). Provincie nyní usiluje o dosažení digitální transformace ve více než 10 000 podnicích přibližně do dvou let.

Na zasedání Státní rady byl kladen důraz na podporu digitální transformace malých a středních podniků (MSP), zejména na jejich podporu při modernizaci zařízení a technologií.

Ču vyzval k úsilí o podporu skupiny specializovaných technologických společností schopných poskytovat individuální a nákladově efektivní transformační řešení šitá na míru potřebám malých a středních podniků.

Během inspekční cesty ve východočínské provincii Če-ťiang, která je významnou výrobní základnou, minulý týden čínský vicepremiér Čang Kuo-čching zdůraznil potřebu podpory digitální transformace malých a středních podniků.

Čína posílí veřejné služby pro malé a střední podniky a bude jim pomáhat s vylepšováním jejich podnikatelského zázemí, aby mohlo vznikat více inovativních firem, které využívají specializované a sofistikované technologie k vytváření nových a jedinečných výrobků, uvedl Čang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy