Čínský premiér vyzývá k dalšímu rozvoji čínsko-německých vztahů

Čínský premiér Li Čchiang v neděli přicestoval na oficiální návštěvu Německa, kde se uskuteční také sedmá čínsko-německá mezivládní konzultace.

Po svém příjezdu Li prohlásil, že Peking je připraven spolupracovat s Berlínem na dalším zkoumání potenciálu spolupráce a prosazovat nový rozvoj dvoustranných vztahů.

Li poznamenal, že Německo je první zastávkou jeho první zahraniční návštěvy od doby, kdy se stal čínským premiérem, a tato mise bude pokračováním tradičního přátelství obou zemí a prohloubením jejich spolupráce.

V loňském roce si čínský prezident Si Ťin-pching vyměnil při příležitosti 50. výročí navázání diplomatických vztahů gratulace a uskutečnil telefonický rozhovor se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem, přičemž vytyčili strategické cíle pro rozvoj dvoustranných vztahů, uvedl Li.

V posledních letech zaznamenávají čínsko-německé vztahy neustálý pokrok, uvedl Li a dodal, že bilaterální spolupráce se neustále prohlubuje a rozšiřuje, přičemž nových úspěchů bylo dosaženo v oblastech, jako je hospodářství a obchod, technologie, mezilidská a kulturní výměna, ale také ekologický rozvoj.

Zdůraznil, že sedmá čínsko-německá mezivládní konzultace je prvním případem, kdy se nově sestavené vlády obou zemí takto vzájemně všestranně setkávají.

Čínská strana je připravena vést s německou stranou upřímnou a hlubokou výměnu názorů založenou na zásadách vzájemného respektu, hledání společných východisek při zachování rozdílů a dosahování vzájemného prospěchu a výsledků výhodných pro obě strany, dále zkoumat potenciál spolupráce, náležitě řešit vzájemné rozpory a obohatit všestranné strategické partnerství, a vyslat tak pozitivní a silný signál pro zachování stabilních globálních dodavatelských řetězců a světového míru a prosperity, uvedl Li.

Li poznamenal, že dnešní svět dospěl do nového období plného turbulencí a změn, a uvedl, že čím většího chaosu a změn je tento svět svědkem, tím více je třeba prosazovat, aby lidé těchto dvou zemí pokračovali ve svém tradičním přátelství, posilovali vzájemné výměny a rozšiřovali spolupráci, sdíleli svou moudrost, překonávali výzvy a využívali příležitostí.

Li vyjádřil ochotu Pekingu spolupracovat s Berlínem na prosazování nového rozvoje čínsko-německých vztahů a vytváření světlé budoucnosti pro lidstvo na základě zásadního konsensu dosaženého mezi hlavami států obou zemí.

Během svého pobytu v Německu se Li setká s německým prezidentem Steinmeierem, bude předsedat sedmé čínsko-německé mezivládní konzultaci společně s německým kancléřem Olafem Scholzem, zúčastní se čínsko-německého fóra o hospodářské a technické spolupráci a kulatého stolu pro čínské a německé podnikatele, setká se se zástupci německých průmyslových a obchodních kruhů a navštíví německé podniky ve spolkové zemi Bavorsko.

Li odletěl z Pekingu v neděli odpoledne charterovým letadlem. Na pozvání Scholze a francouzské vlády přijel do Německa na sedmou čínsko-německou mezivládní konzultaci a oficiální návštěvu, uskuteční oficiální návštěvu Francie a zúčastní se summitu pro nový globální finanční pakt.

Stejným letadlem odletěl z Pekingu i státní rada a generální tajemník Státní rady Wu Čeng-lung a další úředníci, kteří ho doprovázeli.

V neděli večer místního času přistálo Liovo charterové letadlo na berlínském letišti Brandenburg. Čestná stráž lemovala červený koberec a na letišti je čekali zástupci německé vlády a čínský velvyslanec v Německu Wu Kchen, aby je přivítali.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy