Čínský velvyslanec považuje oboustranně výhodnou spolupráci za správnou volbu pro Čínu a Austrálii při řešení globálních výzev

Vzhledem k tomu, že svět čelí nevídaným změnám, je čínsko-australská spolupráce nejen v souladu se společnými zájmy obou zemí, ale podle čínského velvyslance v Austrálii Siao Čchiena také přispívá k míru, stabilitě a prosperitě v asijsko-pacifickém regionu a ve světě vůbec.

»Čína a Austrálie jsou významnými mocnostmi v Tichomoří. Naše dvě ekonomiky se vzájemně velmi dobře doplňují. Naše spolupráce má oboustranně výhodný charakter,« uvedl Siao při svém pondělním vystoupení na podnikatelském summitu Australian Financial Review.

Letos je to 10 let, co bylo navázáno komplexní strategické partnerství mezi Čínou a Austrálií.

»‚Komplexní‘ znamená, že Čína a Austrálie by mohly spolupracovat ve všech možných oblastech a na všech možných úrovních. Slovo ‚strategický‘ znamená, že vztahy přesáhly dvoustranný rámec a nabyly stále většího regionálního a globálního významu. ‚Partnerství‘ znamená, že Čína a Austrálie jsou přátelé, nikoli nepřátelé, partneři, nikoli protivníci,« uvedl Siao.

Dále zdůraznil význam praktické spolupráce pro Čínu i Austrálii. »Měli bychom nejen pokračovat v upevňování a prohlubování spolupráce mezi Čínou a Austrálií v tradičních oblastech, jako je energetika, těžební průmysl, zemědělství, vzdělávání, cestovní ruch atd., ale také hledat možnosti spolupráce v nových oblastech, jako je řešení změny klimatu, elektromobilita, umělá inteligence, zdravotnictví, zelená a digitální ekonomika, vědecké a technologické inovace,« dodal.

Velvyslanec věří, že tyto snahy pomohou nejen upevnit stávající spolupráci mezi oběma zeměmi, ale také usnadní novou kapitolu ještě širší vzájemně prospěšné spolupráce.

Čínský velvyslanec poukázal na to, že pro Čínu a Austrálii je zásadní, aby se navzájem správně vnímaly, prohloubily praktickou spolupráci a řádně řešily rozdíly.

»Je důležité, aby obě strany měly pevně na paměti celkový kontext, soustředily se na společné zájmy, vzájemně respektovaly své klíčové zájmy a hlavní obavy a řádně, moudře a dospěle zvládaly rozdíly,« uvedl.

Australský ministr financí Jim Chalmers hovoří na podnikatelském summitu Australian Financial Review v australském Sydney, 11. března 2024. FOTO – Xinhua/Ma Ping

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy