Čínský vyslanec OSN: Nejlepší ochranou civilistů je eliminace ozbrojených konfliktů

Stálý zástupce Číny při OSN Fu Cchung prohlásil, že odstranění ozbrojených konfliktů je nejlepší ochranou civilistů. »Záchrana životů v ozbrojených konfliktech je sice ušlechtilý cíl, ale je třeba si uvědomit, že dokud konflikty neskončily, jsou životy civilistů neustále ohroženy,« poznamenal Fu při svém vystoupení na otevřené debatě na vysoké úrovni Rady bezpečnosti OSN o ochraně civilistů v ozbrojených konfliktech.

Čínský vyslanec upozornil, že nelze zapomínat, že hlavní odpovědností Rady bezpečnosti je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost.

»Více než několikaměsíční nepřátelské akce v Gaze vedly k bezprecedentním civilním obětem a humanitární katastrofě. V době, kdy spolu hovoříme, jsou miliony lidí, kteří se shromáždili v Rafáhu, aby zde hledali útočiště, na pokraji smrti,« řekl Fu.

Podle něj musí Rada urychleně umožnit okamžité a komplexní příměří v Gaze a naléhavě vyzvat Izrael, aby okamžitě zastavil »kolektivní trestání« palestinského lidu a přestal postupovat ve vojenských útocích na Rafáh.

Fu zdůraznil, že mezinárodní humanitární právo je základní linií, kterou musí všichni dodržovat, a uvedl, že civilisté a civilní infrastruktura nesmí být nikdy cílem vojenských operací.

Dodal, že humanitární pomoc nesmí být politizována a základní zboží, jako jsou potraviny a léky, nesmí být ozbrojeno, a vyzval radu, aby nadále prosazovala a zajišťovala všeobecné a důsledné uplatňování mezinárodního humanitárního práva.

Dvojí standardy a selektivní uplatňování mezinárodního humanitárního práva se rovnají schvalování dalšího porušování, zdůraznil.

Čínský vyslanec rovněž zdůraznil, že je třeba řešit zbývající problémy, které představuje šíření ručních palných a lehkých zbraní a vývoj autonomních zbraňových systémů.

Čína vyzývá k posílení globálního řízení obchodu se zbraněmi, uvedl Fu a dodal, že čínská strana se zasazuje o koncepci odpovědného obchodu se zbraněmi a o potřebu bojovat proti nedovolenému převodu ručních palných a lehkých zbraní.

»Vyzýváme všechny země, aby se zdržely dodávek zbraní nestátním aktérům,« dodal.

Fu rovněž vyzval k tomu, aby byla věnována větší pozornost rostoucímu riziku využívání umělé inteligence a autonomních zbraňových systémů jako válečného prostředku.

V souladu s principem využití UI pro dobro člověka by se země měly snažit zajistit, aby UI vždy zůstala pod lidskou kontrolou, uvedl Fu a dodal, že Čína podporuje vypracování právně závazného mezinárodního nástroje o smrtících autonomních zbraňových systémech.

Fu rovněž uvedl, že konečným řešením je zlepšení schopnosti řízení v zemích postižených konfliktem.

»Při řešení složitých situací musí mezinárodní společenství přijímat systematická opatření s ohledem na realitu zemí postižených konfliktem a podporovat je při posilování jejich národních obranných, bezpečnostních a protiteroristických kapacit prostřednictvím reforem bezpečnostního sektoru,« uvedl Fu.

»Současně je třeba dotčeným zemím poskytnout pomoc s cílem urychlit jejich rozvoj, podpořit zaměstnanost a snižování chudoby, zlepšit kapacitu poskytování veřejných služeb a postupně řešit hluboce zakořeněné příčiny konfliktů,« pokračoval.

Čínský vyslanec přislíbil, že bude pokračovat v neutuchajícím úsilí země o brzké odstranění válečné metly, aby byl zajištěn mírový a šťastný život.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

 1. České vysílání Čínského rozhlasu pro zahraničí každý den nabízí půlhodinový program. Nejprve se vysílají desetiminutové zprávy, ve všedních dnech následuje pětiminutová poznámka k aktuálnímu dění.
  Po zpravodajství se vysílají jedna nebo dvě tematické relace (Čínské národnostní menšiny, Čínská kultura, Minikurs čínštiny aj.). Polední vysílání od 12.00 do 13.00 SEČ (od 13.00 do 14.00 středoevropského letního
  času) je slyšet na krátkých vlnách na frekvenci 15,225 kHz . Další frekvence a vysílací časy jsou uvedeny na webových stránkách stanice.
  ———-
  zprávy čínského rozhlasu v češtině :
  https dvojtečka dvě zpětná lomítka czech tečka cri tečka cn

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy