Dánsko chce odstranit předmět objevený v blízkosti plynovodu Nord Stream

Dánská energetická agentura uvedla, že vyzvala provozovatele plynovodu Nord Stream 2, aby se podílel na snaze vyzvednout z mořského dna neznámý předmět objevený v blízkosti potrubí.

»S cílem dále objasnit povahu předmětu se dánské orgány rozhodly vyprostit předmět za pomoci dánské obrany. Dánská energetická agentura v této souvislosti vyzvala vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby se operace zúčastnil,« uvedla agentura v tiskovém prohlášení.

Dánská energetická agentura uvedla, že před zahájením operace čeká na odpověď společnosti Nord Stream 2 AG.

Loď společnosti Gazprom nalezla důkazy, které by mohly znamenat, že na plynovodu Nord Stream 30 km od místa minulého teroristického útoku je další výbušné zařízení, uvedl 14. března ruský prezident Vladimir Putin.

Putin v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem uvedl, že společnost Gazprom již dříve obdržela od Dánska povolení k prozkoumání místa výbuchu na podmořském plynovodu Nord Stream, ale loď, kterou si společnost najala, se vydala dále podél plynovodu. »A ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od místa výbuchu byl nalezen malý kůl, který byl umístěn na místě, které je podobné místu, kde došlo k výbuchu,« řekl Putin a vysvětlil, že měl na mysli křižovatky potrubí, tedy nejzranitelnější místa každého plynovodu.

Specialisté se domnívají, že by mohlo jít o anténu pro příjem signálu k odpálení výbušného zařízení, které mohlo být nastraženo pod potrubním systémem. Podle ruského prezidenta »se zdá, že podél Severního proudu bylo nastraženo několik výbušných zařízení. Některá z nich vybuchla a některá ne. Důvody jsou nejasné,« dodal Putin.

Dne 27. září 2022 společnost Nord Stream AG oznámila bezprecedentní poškození, ke kterému došlo den předtím na třech řetězcích plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na moři. Dne 26. září 2022 zaznamenali švédští seismologové dva výbuchy na trasách plynovodů. Ruská generální prokuratura zahájila trestní řízení na základě obvinění z mezinárodního terorismu.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy