Home Zahraničí Do Paříže neprojede ani jeden kamion, hrozí francouzští zemědělci

Do Paříže neprojede ani jeden kamion, hrozí francouzští zemědělci

FOTO - X

Sdružení mladých farmářů (Jeunes agriculteurs) slibuje, že v noci na pondělí 29. ledna zablokuje silnice vedoucí do Paříže a bude požadovat rozsáhlá opatření na podporu agrárníků. Uvedl to mluvčí odborného centra Maxime Buizard.

»Chceme, aby do hlavního města nemohl projet ani jeden kamion,« řekl Buizar televizi BFMTV. »Bude to trvat tak dlouho, jak bude nutné, nejméně však pět dní.«

Upřesnil, že zemědělci zahájí aktivní akce k zablokování silnic již v noci na pondělí 29. ledna.

Generální tajemník odborové centrály Pierrick Aurel zase v rádiu RMC uvedl, že mladí zemědělci blokádu na víkend pozastavují, ale od začátku týdne budou v protestech pokračovat v plné síle. »Potřebujeme si odpočinout a v sobotu (27. ledna) odpoledne blokádu přerušíme, ale příští týden protest obnovíme,« řekl Aurel. Podle něj během této pauzy členové sdružení »vypracují strategii protestních akcí na příští týden«.

Francouzský premiér Gabriel Attal již dříve oznámil řadu opatření na zjednodušení byrokratických postupů a ochranu zemědělských pracovníků v republice v reakci na již dříve vyslovené požadavky odborů. Příští tři týdny budou podle něj »měsícem zjednodušování« byrokratických postupů. Attal mimo jiné zmínil jeden z hlavních požadavků zemědělců – odmítnutí zvýšení cen pohonných hmot pro specializované stroje.

Masové demonstrace zemědělců probíhají ve Francii na pozadí nespokojenosti pracovníků průmyslu s poklesem příjmů v důsledku inflace a rozšíření dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny do Francie. Zemědělci se rovněž vyslovují pro zjednodušení byrokratických postupů souvisejících s požadavky EU a méně přísnou regulaci zemědělství. Zemědělci pomocí traktorů blokují dálnice a pořádají demonstrace před vládními budovami. Podle Národní federace zemědělských svazů se k pátečnímu večeru protestů účastnilo 72 000 zemědělců, kteří vyjeli na silnice 41 000 traktorů v 85 z 96 departementů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here