ECOWAS aktivuje síly rychlé reakce k obnovení pořádku v Nigeru

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) zahájilo aktivaci sil rychlé reakce s cílem obnovit ústavní pořádek v Nigeru. Informoval o tom televizní kanál Al Hadath.

ECOWAS informoval, že ve dnech 17.-18. srpna se v Akkře uskuteční mimořádné zasedání Výboru náčelníků generálních štábů členských států Společenství, jehož cílem bude »dokončit plán nasazení sil rychlé reakce v Nigeru«.

Na mimořádném summitu ECOWAS o politické situaci v Nigeru, který se konal 10. srpna v Abuji, se vedoucí představitelé členských států tohoto uskupení dohodli na zahájení vojenské operace »co nejdříve«. Prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara zdůraznil, že jeho země do operace přispěje praporem o síle 850 až 1100 vojáků a že se jí zúčastní Nigérie, Benin a další země, uvedla tisková agentura AFP.

Obyvatelé Nigeru se podle agentury AP již připravují na možnou invazi a vyzývají k masovému náboru dobrovolníků, aby čelili hrozbě ze strany ECOWAS. Amsaru Bako, jeden z organizátorů iniciativy, uvedl, že plánují naverbovat »desítky tisíc dobrovolníků po celé zemi«, kteří budou »bojovat, poskytovat zdravotní péči a logistiku«. »Musíme být připraveni na intervenci, kdykoli k ní dojde,« dodal.

Koncem července se vzbouřila skupina vojenských důstojníků z nigerské prezidentské gardy a oznámila svržení prezidenta Mohameda Bazouma. Byla vytvořena Národní rada pro záchranu vlasti vedená velitelem gardy Tchianim, která se ujala vlády v zemi. Bazoum zůstává ve vazbě ve svém sídle, ale telefonicky komunikuje s představiteli a zástupci jiných zemí.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy