Estonská premiérka říká, že některé země NATO už na Ukrajině cvičí bojovníky AFU

Několik členů Severoatlantické aliance již cvičí bojovníky ukrajinských ozbrojených sil na území země. V rozhovoru pro Financial Times to uvedla estonská premiérka Kaja Kallasová.

»Existují země, které již cvičí vojáky na bojišti,« uvedla. Pokud by ruský granát zasáhl cvičící personál, neznamenalo by to podle ní uplatnění pátého článku Severoatlantické smlouvy, který stanoví kolektivní odpověď v případě ozbrojeného útoku na jeden nebo více členských států aliance. »Nedovedu si představit, že by země, které tam vyslaly své lidi, v případě, že by byli zraněni, řekly: toto je článek pět, udeřme na Rusko. Tak to nefunguje, není to automatické. Takové obavy nejsou oprávněné,« řekla Kallasová s tím, že každá země sama na sebe přebírá rizika spojená s vysláním personálu. Zároveň podle ní nelze takové kroky považovat za eskalaci.

Pokud jde o to, zda bude Estonsko cvičit bojovníky na Ukrajině, premiérka uvedla, že »je to otevřená otázka« a »nic nelze vyloučit«.

Dne 16. května citoval list POLITICO vysoce postaveného představitele jedné ze zemí NATO, který uvedl, že Severoatlantická aliance zatím neplánuje vyslat na Ukrajinu vojáky, ale v budoucnu by do republiky mohli přijet zástupci NATO, aby cvičili její ozbrojené síly.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy