Obchodování s ovocem s Čínou přináší světu sladké příležitosti

Čína, jeden z největších světových trhů s ovocem, dováží stále více čerstvého a kvalitního ovoce, aby uspokojila rostoucí domácí poptávku, což přináší sladké příležitosti pro pěstitele ovoce a obchodníky z celého světa.

V roce 2023 činil dovoz ovoce do Číny 16,85 miliardy amerických dolarů, což je meziročně o 15 % více, a celkový objem dovozu činil 7,524 milionu tun, což je o 3 % více. Z toho dovoz čerstvých durianů dosáhl 6,72 miliardy dolarů, což představuje výrazný nárůst o 66 procent, čímž se durian stal hlavní dováženou ovocnou komoditou do Číny.

Díky uvolnění podmínek pro vstup na trh, zvýšení efektivity celního odbavení a rozvoji systémů přeshraničního chladírenského řetězce si nyní stále více čínských spotřebitelů může vychutnat krémovou chuť a vysokou výživovou hodnotu »krále ovoce« za dostupnější ceny.

Po dlouhá léta dominovalo vývozu durianů do Číny Thajsko, dokud na trh v roce 2022 nevstoupil Vietnam. Oficiální údaje ukázaly, že v roce 2023 Čína dovezla 1,426 milionu tun čerstvých durianů, z toho 929 000 tun z Thajska a 493 000 tun z Vietnamu. Tváří v tvář rostoucímu tlaku thajský premiér Srettha Thavisin slíbil, že podpoří konkurenci vývojem odrůd, udržováním stavu a kvality durianů a zajištěním efektivní dopravy pro jejich rychlé dodání.

Zdravá konkurence vedla k situaci, která je výhodná pro všechny zúčastněné strany. Čínští spotřebitelé se těší z cenově dostupnějších durianů, vietnamské duriany získaly přístup na čínský trh a Thajsko díky rostoucímu trhu dosáhlo rekordně vysokého vývozu durianů do Číny.

Statistiky ukazují, že v prvních čtyřech měsících roku 2024 Thajsko vyvezlo do Číny více než 225 000 tun čerstvých durianů a dynamika zůstala silná i v květnu.

Čína poskytla přístup na trh a snižuje cla na stále větší počet dováženého ovoce. Mezitím velké projekty, jako je Nový mezinárodní pozemní a námořní obchodní koridor a železnice Čína-Laos, výrazně usnadnily dovoz ovoce.

Podle údajů zveřejněných v lednu jihozápadočínskou obcí Čchung-čching, která je operačním centrem koridoru, rozšířil Nový mezinárodní pozemní a námořní obchodní koridor, který společně vybudovaly regiony na úrovni provincií v západní Číně a členové sdružení ASEAN, svůj dosah na 490 přístavů ve 120 zemích a regionech.

Čínsko-laoská železnice, která spojuje Kchun-ming, hlavní město jihozápadní čínské provincie Jün-nan, s laoským hlavním městem Vientiane, od poloviny dubna odbavila více než 8 milionů tun dováženého a vyváženého zboží, přičemž dovoz durianů po této železnici se zvýšil více než sedmkrát, uvedl v dubnu celní úřad v Kchun-mingu.

V lednu dorazila do Tchien-ťinu kontejnerová loď naložená více než 2000 tunami chilských třešní, což znamenalo první přímou lodní dopravu latinskoamerických třešní ze vzdálenosti téměř 20 000 km do oblasti Peking-Tchien-ťin-Che-pej v severní Číně.

Pracovníci přístavní celnice v Čchin-čou kontrolují dovážené mangostany v přístavu ve městě Čchin-čou v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si-čchuang, 25. března 2024. FOTO – Xinhua/Li Fuyang

V posledních sedmi letech rostl vývoz chilských třešní do Číny průměrným tempem přibližně 29 % ročně. Chilská asociace vývozců ovoce již dříve odhadla, že v první sezóně roku 2024 bude do Číny vyvezeno více než 85 procent chilských třešní.

Rostoucí poptávka čínského trhu podnítila rozšíření plochy chilských třešní a prospěla místním zemědělcům. Podle údajů chilského Úřadu pro zemědělské studie a politiku vzrostla v letech 2000 až 2022 celková plocha výsadby třešní v Chile z 3241 hektarů na 61 559 hektarů.

Kromě zemí ASEAN a Latinské Ameriky profitovala z rostoucího apetitu čínských zákazníků po ovoci také Afrika. Čína schválila přístup k »zelenému kanálu« pro stále větší množství afrického ovoce, jako jsou pomeranče, avokádo a rohaté melouny.

V srpnu 2022 dorazila do Číny první várka čerstvého avokáda vypěstovaného v Keni, čímž se Keňa stala první africkou zemí, která vyváží čerstvé avokádo do Číny.

»Vývoz čerstvého avokáda do Číny je monumentální počin, který podpoří naši ekonomiku a přinese prospěch klíčovým hráčům v celém hodnotovém řetězci avokáda včetně zemědělců,« uvedl David Osiany, tehdejší hlavní administrativní tajemník keňského ministerstva pro industrializaci, obchod a rozvoj podnikání.

»Příchod ovocných plodů do Číny je dalším signálem čínského odhodlání … diverzifikovat zdroje zemědělského zboží,« uvedla pro South China Morning Post Lauren Johnstonová, výzkumná pracovnice pro Čínu a Afriku z Jihoafrického institutu mezinárodních záležitostí v Johannesburgu.

Je to také signál, že Čína je odhodlána kultivovat nové exportní trhy propojující Čínu a Afriku, zejména v oblasti zemědělství, protože »to může nejen zvýšit produktivitu zemědělství, aby se uspokojily požadavky rostoucí populace v Africe, ale také zvýšit příjmy na venkově a podpořit zmírnění chudoby«, uvedla Johnstonová.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy