Home Zahraničí Evropané se díky bezvízovému styku hrnou do Číny

Evropané se díky bezvízovému styku hrnou do Číny

Turisté při návštěvě Palácového muzea, známého také jako Zakázané město, v Pekingu, hlavním městě Číny, 29. listopadu 2023. FOTO - Xinhua/Chen Yehua

V rámci bezvízového styku, který platí od pátku, mohou nyní držitelé cestovních pasů z Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie cestovat do Číny až na 15 dní bez víza.

Tato pravidla se zkušebním obdobím od 1. prosince 2023 do 30. listopadu 2024 byla všeobecně vnímána jako podpora pro cestovní ruch v Číně a jako most pro mezilidské kontakty, zejména proto, že stále více Evropanů plánuje cestu do této exotické země. Znamená to také znatelný posun Číny při prosazování otevřenosti na vysoké úrovni.

Snadnější přístup

»To je skutečně velmi dobré opatření. Doufám, že tato politika může povzbudit turisty, aby po těžkém období pandemie covid-19 opět cestovali do Číny,« řekl agentuře Xinhua francouzský odborník na umění, který uvedl pouze své jméno Jean-Pierre.


Dvaasedmdesátiletý odborník se tuto zprávu dozvěděl nejprve od svých čínských přátel. Před vypuknutím pandemie často cestoval do Číny a navštěvoval města jako Peking, Šanghaj, Tchien-ťin, Charbin a Ťin-chua. Pod vlivem pohostinnosti tamních lidí a pěkných zážitků z cestování doufá, že »se do těchto měst vrátí, jakmile to podmínky dovolí«.

Francouzský hudebník jménem Fabien řekl agentuře Xinhua, že tato opatření přišla právě včas, protože se chystal do Pekingu, aby se zde zdokonalil ve studiu pekingské opery, a také do jihozápadní čínské provincie Jün-nan za účelem turistiky.

»Je mnohem snazší zorganizovat cestu na základě momentální situace nebo pokud se naskytne příležitost v průběhu jednoho či dvou týdnů,« řekl. »Nemůžu se dočkat, až se tam vrátím a dozvím se, co jsem se potřeboval přiučit, a také se zdokonalím v čínštině.«

Devětašedesátiletou francouzskou důchodkyni jménem Irenenová pravidla vybízejí k tomu, aby se brzy vydala na další cestu do Číny. Při vzpomínce na svou poslední návštěvu Číny Irene vyjádřila naději, že navštíví více hlavních měst provincií a bude jezdit rychlovlakem mezi jednotlivými městy. »Čína je pro nás ve Francii opravdu atraktivní zemí.«

Italský občan Sebastiano Brusco řekl agentuře Xinhua, že má v plánu navštívit Čínu a že tato »dobrá« a »nezbytná« opatření pomáhají lidem »navštívit Čínu velice snadno«.

Veronica Carrarová řekla v Římě agentuře Xinhua, že se jedná o dlouho očekávanou dobrou zprávu. »Čína je krásná země s dlouhou historií. Stále ještě tam máte to, co pochází z dávných dob, a na kořeny se nezapomíná,« řekla. »Proto by lidé měli mít možnost Čínu navštívit a dozvědět se od Číňanů, jak se v tradicích pokračuje.«

»Čína má různé aspekty, které mě přitahují, a to jak její městské či venkovské prostředí, tak i politický život. Cestování do Číny nabízí možnost přímých zkušeností a pozorování. A nyní, s osvobozením od vízové povinnosti, je to ještě dostupnější,« řekl agentuře Xinhua student čtvrtého ročníku školy jménem Jan v Berlíně.

Příležitost poznat skutečnou Čínu

Od začátku letošního roku se zvýšil počet zahraničních cest z Číny i do Číny. Podle portálu Trip.com překonaly v prvních deseti měsících roku 2023 dálkové zahraniční příjezdy, zejména z Evropy, úroveň z doby před pandemií. Den po oznámení nového bezvízového opatření vzrostly návštěvy webové stránky Trip.com »China Travel Guide« o více než 30 %.

Stále více lidí má zájem poznat Čínu a není lepší způsob, než vidět zemi na vlastní oči.

Na fotografii pořízené 29. listopadu 2023 je zachycena část Palácového muzea, známého jako Zakázané město, s moderními budovami v pozadí v Pekingu, hlavním městě Číny. FOTO – Xinhua/Xing Guangli

»Čína pro nás byla vždy středem pozornosti a zemí, která je vždy v našich plánech ohledně mezinárodního rozvoje, protože je to nejen země s velkým potenciálem, protože v některých technologiích je před námi, ale také země, kde naše společnosti musí hledat své zastoupení,« řekl Josep Maria Gomes, mezinárodní podnikatelský developer z obchodní komory v Barceloně ve Španělsku.

»Turistický ruch je také nezbytný k poznání reality,« řekl. »Cestování a návštěva Číny mohou pomoci rozptýlit ta klišé, která velmi často nejsou pravdivá.«

Podle Luigiho Gambardelly, prezidenta ChinaEU, mezinárodní podnikatelské digitální asociace z Bruselu, osvobození od vízové povinnosti pro cestovatele z velkých evropských ekonomik usnadní také manažerům malých a středních podniků vycestovat do Číny za obchodem, na veletrhy apod., což rovněž posílí důvěru v investice v Číně.

»Lidé potřebují získávat zkušenosti z první ruky, aby skutečně poznali jinou zemi a jinou kulturu. Návštěva Číny u mnoha lidí změnila jejich stereotypní představy o Číně,« řekl Gambardella.

Bezvízová politika představuje významný krok směrem ke globální spolupráci a porozumění. »Takové rozšíření by bylo přínosem nejen pro početnější skupinu cestovatelů, ale znamená také významný krok směrem k otevřenějšímu a kooperativnějšímu mezinárodnímu společenství,« dodal šéf podnikatelů.

Mnozí se domnívají, že bezvízová politika nabízí větší flexibilitu a svobodu, což cestovatelům umožňuje bezstarostné poznávání a zážitky bez předchozího plánování žádostí o víza, a podnikatelům a zaměstnancům umožňuje uskutečňovat cesty na schůzky, konference a jednání na poslední chvíli, aniž by se museli obtěžovat s cestou na konzulát.

Podle čínské Národní imigrační správy vstoupilo v pátek, první den bezvízového styku, do Číny bez víz 2029 osob z Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie. Počet příjezdů z těchto šesti zemí se oproti předchozímu dni zvýšil o více než 12 procent.

»Čína je tak krásná země s velkou rozmanitostí. Lidé ze Západu však znají pouze ta typická města, jako je Peking, Šanghaj a Si-an,« poznamenal Gambardella a dodal, že tolik krásných čínských měst stojí za návštěvu a čekají na to, až je bude moci prozkoumat proud zahraničních návštěvníků.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here