Evropský průmysl je v krizi

Eurostat zřejmě nepotěšil europoslance, kteří si dnes vyslechli projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, v němž zazněla chvála na to, jak se Evropská unie dobře vyrovnává s krizemi. Evropský statistický úřad totiž zveřejnil červencová data o vývoji evropského průmyslu, jenž se nyní opět pohybuje v červených číslech.

Průmyslová výroba v EU i v eurozóně v prvním měsíci druhého pololetí klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 1,1 procenta. Meziročně si pak pohoršila v EU o 2,4 % a v eurozóně o 2,2 %.

Výroba energií v EU sice stoupla meziměsíčně o 1,5 % a polotovarů o 0,1 %, produkce kapitálového zboží se však o 2,4 % propadla. Výroba zboží dlouhodobé spotřeby se pak snížila o 1,9 % a zboží krátkodobé spotřeby o 0,8 %.

Z jednotlivých zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, se meziměsíčně výroba nejvíce zvýšila ve Švédsku (o 5,1 %), na Maltě (o 3,4 %) a v Maďarsku (o 2,9 %). Naopak největší pokles zaznamenalo Dánsko (o 9,1 %), Irsku (o 6,6 %) a v Litvě (o 4,4 %).

Dodejme, že v Česku, jak již jsme informovali, se výroba v červenci snížila meziměsíčně o 2,6 % a meziročně se propadla o 2,8 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy