Zločin se v Česku vyplácí, řekl Šlachta. S Tlustým si posvítí na transfery peněz na Ukrajinu

Naše expertní týmy nabízejí řešení, což je rozdíl oproti těm, co jen křičí a nadávají na náměstích. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci hnutí Přísaha v pražských Holešovicích jeho předseda Robert Šlachta. Hnutí představilo novinářům teze alternativního programu pro »šest milionů nespokojených, zklamaných a naštvaných občanů«. Po boku expertů Přísahy nechyběl ani exministr financí Vlastimil Tlustý, který nebude zodpovídat za program, ale pomáhat v případě vládních finančních transferů s »hledáním toho, co je zákonné a co není«.

Přísaha připravuje kandidátky pro evropské volby na jaře příštího roku i pro následné podzimní, kdy se bude volit do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Podle Šlachty je hnutí připraveno »přijmout odpovědnost« i po sněmovních volbách v roce 2025.

»Stále zní otázka, kde brát peníze, a my na to máme jiné odpovědi než vláda nebo parlamentní opozice. Zaprvé se musí přestat krást a lidem, kteří zneužívají tento systém, říci dost. Pojďme brát peníze těm, kteří je ukradli a kteří si udělali z České republiky eldorádo. Pojďme jim vzít majetky, jejichž původ neprokázali. Na to by se měla vláda zaměřit, i když v jejím případě o tom pochybuji,« uvedl na úvod Šlachta.

»Zločin se v Česku vyplácí,« řekl Šlachta. Rád by znovu zřídil finanční policii, která byla rozprášena za vlády ODS v roce 2006. »Je důležité chránit ekonomiku státu a k tomu potřebujeme speciální tvar,« uvedl šéf Přísahy.

Jako důkaz uvedl kauzu kmotra severočeské ODS Alexandra Nováka, který vzal úplatek 40 milionů za to, že město prodá konkrétní firmě Severočeskou energetiku a Severočeské plynárny. »Za to dostal peněžitý trest pět milionů a čtyři roky odnětí svobody. Po dvou letech byl za dobré chování propuštěn, takže mu zůstalo 35 milionů. To není špatné podnikání. Kdo by si nešel sednout na dva roky do vězení za 35 milionů?« položil si řečnickou otázku Šlachta s tím, že po propuštění začal Novák znovu podnikat a nakupovat nemovitosti.

Druhým příkladem, který šéf Přísahy zmínil, je kauza pražského hoteliéra Petra Bauera. »Vím, že teď hodně lidí naštvu, ale Bauer chtěl změnit vyhlášku magistrátu a sesadit primátora. Byl mu prokázán úplatek 1,2 milionu korun vůči dvěma zastupitelům. Je jich 65, takže dva vám nestačí, ale u těch dvou mu bylo korupční jednání prokázáno. Dostal peněžitý trest 10,8 milionu a bude se na něj hledět jako na nestranného,« řekl Šlachta s tím, že Bauer nyní podniká na Staroměstském náměstí.

Kromě zřízení finanční policie navrhuje Přísaha řešení, aby se nemohlo stát totéž, co u kauzy Alexandra Nováka. »Při prokázaném trestném činu musí být maximální pokuta minimálně ve výši škody. Ne že si půjdu sednout a ještě na tom 35 milionů vydělám,« pravil Šlachta. Dále doporučuje všem pachatelům a osobám, kterým převedli majetek bez protihodnoty, uložit povinné prokázání původu všeho majetku. »Ano, je to možné už dnes podle paragrafu 102 a trestního zákoníku, ale my ho chceme rozšířit na širší oblast trestných činů,« dodal Šlachta.

K setkání nového externího experta, jak se Vlastimil Tlustý nazval, došlo po jeho účasti v pořadu Xavera Veselého, kde se probíralo téma, zda existuje nějaký zákon, na jehož podkladě se převádějí desítky miliard na Ukrajinu. »Řekl jsem, že nevím, že se zeptám právníků. Pan předseda Šlachta na to pozitivně zareagoval a sešel se se mnou. Tak to budeme hledat spolu,« prozradil Tlustý. »Tady nejde o to, jestli se to někomu líbí nebo ne, ale zda se tak děje na základě platných zákonů. To netušíme a nechceme předjímat, jen jsme se spojili jako pan Šlachta, jako bývalý policista, a já, jako bývalý ministr financí, toť vše,« připojil Tlustý.

V případě, že by se nedělo na základě platných zákonů, hodlá Šlachta iniciovat orgány činné v trestním řízení. »Ale to přebíháme. Za Přísahu můžu jen říci, že hledáme každou korunu, abychom ji byli schopni potřebným usměrnit, každá miliarda důležitá,« naznačil šéf Přísahy a v rámci ekonomických plánů zmínil například progresivní daň, korporátní daň u velkých podniků či daň z mimořádných zisků.

Ekonomické rady bude Přísaze nabízet právě Tlustý. »Moje představy jsou ale jedna věc, a co si z nich vyberou, je věc druhá. Oni nesou kůži na trh,« konstatoval exministr. »Myslím, že Česká republika jede po kolejích k bankrotu veřejných financí v horizontu několika let. Nebudu hádat, jestli to budou dva roky nebo pět. Obojí je noční můra,« řekl Tlustý.

Česká republika se do problémů podle něj dostala díky objektivní okolnosti, kterou byl covid, ale dále také kvůli »katastrofálním metodám Babišovy vlády, který začal zničující hospodářství a astronomické dluhy«. Fialova vláda v tom prý jen pokračuje a situaci zhoršuje. »Večer budu komentovat v jedné televizi vládní opatření a přiznám se, že si nevzpomínám na jediné, které by bylo v pořádku. Každé opatření v balíčku zhoršuje situaci, oni prohlubují krizi,« uvedl Tlustý. »Mojí ústřední motivací je: bože, nenechme tuto zemi zbankrotovat!«

Před čtyřmi lety byl Tlustý prezentován jako poradce Strany nezávislosti ČR pro volby do EP. V červnu 2021 byl členem stínové vlády, kterou představila formace hnutí Trikolóra, Svobodných a Soukromníků. Jako stínová premiérka za uskupení vystupovala šéfka a tehdejší poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. O tři měsíce dříve – v březnu roku 2021, kdy se protestní iniciativa podnikatelů spojená s kritikou opatření proti covidu Chcípl PES oficiálně stala politickým hnutím, představil Tlustého jako ekonomického programového experta hnutí spoluzakladatel uskupení Jiří Janeček.

Nelegální migrace jako tikající bomba

Třetím bodem programu Přísahy pro šest milionů nespokojených je bezpečnost. »Nelegální migrace v Evropě je tikající bomba,« uvedla expertka hnutí na tuto oblast a předsedkyně jihočeské krajské organizace Nikola Bartůšek. »Celoevropská řešení nefungují, okolní státy bijí na poplach. Kontroly na hranicích zavádí nejen Německo, jen ministr Rakušan dělá, jako že se nic neděje. Povinná solidarita, kterou podepsal, neřeší nelegální migraci, ani nechrání bezpečnost naší země,« řekla Bartůšek, podle níž není možné nevědět, »kdo, kde a kolik lidí se nám tu pohybuje«.

Přísaha proto navrhuje okamžité osamocení cizinecké policie, která má dostat jasné zadání v ochraně bezpečnosti na našem území. Dále chce změnit nefunkční systém kontrol na našem území a drasticky zvýšit tresty pro převaděče.

Čtvrtý bod týkající se školství představil místopředseda Petr Denk, podle nějž mají studenti, kteří studují v Praze, jiné výchozí podmínky než třeba v Sokolově. Je proto potřeba zavést garanci kvality v celém Česku, což řeší funkční systém přípravy učitelů. Přísaha hodlá obhájit pravidlo, že platy učitelů musejí zůstat minimálně na 130 procentech průměrné mzdy.

Zastropujme věk odchodu do důchodu!

Na Denka navázala místopředsedkyně Karolína Kubisková, jež hovořila o pátém bodu programu – sociální politika a zaměstnanost. »To, co ministr Jurečka nazývá důchodovou reformou, je polovičaté a nekoncepční řešení. Vláda řekne, že není na pomoc seniorům, ale přitom si dokáže nehorázně zvednout vlastní platy, zvýšit počet ministerstev o tři bez portfeje, zvýšit počet politických náměstků a dalších trafikantů. Jak pak může vláda tvrdit, že nemá peníze pro ty nejpotřebnější,« řekla Kubisková a změny ve valorizaci důchodů i zhoršení podmínek pro odchod do předčasného důchodu označila za »sprostou loupež«.

Uvedla, že průměrná délka života ve zdraví je 62 let, přičemž někteří senioři mají problémy mnohem dříve. Nepřijatelné jsou proto pro Přísahu úvahy o odchodu do penze v pozdějším věku. »Zastropujme věk odchodu do důchodu na 65 let,« vyzvala místopředsedkyně Přísahy. Klíčová pro ni v tomto ohledu je porodnost. »Pokud nepodpoříme porodnost a neuděláme opatření, aby se rodiny nebály mít děti, pohybujeme se v začarovaném kruhu,« řekla Kubisková a upozornila, že Přísaha navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku nikoli o 50 tisíc korun, ale o 100 tisíc, a to pro všechny děti. »Částka 100 tisíc odpovídá tomu, o co rodiny Fialova vláda připravila tím, že nebyla schopna řešit energetickou krizi a inflaci,« dodala místopředsedkyně.

Hnutí Přísaha poprvé v parlamentních volbách kandidovalo v roce 2021, získalo tehdy 4,68 procenta hlasů a jen těsně nepřekročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Za hlasy tehdy získalo zhruba 25 milionů korun.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Když v NATO mohl dělat důležitou podržtašku P.Pavel tak co to může být za spolek? No NATO-NACO, na tamto přeci!

  2. Ten Tlustý obchází taky všechny strany a hnutí. Škoda že se s nim Šlachta paktuje. Zrovna on je pritom pro mě vzorem neuplatneho policisty.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy