Evropští turisté vítají novou vízovou politiku Číny

Evropští turisté uvítali nedávné zavedení bezvízového styku Číny se šesti zeměmi – z toho s pěti evropskými – a snížení vízových poplatků pro mnoho dalších zemí.

V rámci nové bezvízové politiky se zkušebním obdobím od 1. prosince 2023 do 30. listopadu 2024 mohou držitelé běžných pasů z Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie až na 15 dní cestovat do Číny bez víz.

Tato politika je všeobecně vnímána jako podpora cestovního ruchu do Číny a jako most pro mezilidské vztahy, zejména proto, že cestu do této exotické země plánuje stále více Evropanů.

Devětašedesátiletou francouzskou důchodkyni Irene nová politika podněcuje k tomu, aby se brzy vydala na další cestu do Číny.

Při vzpomínce na svou poslední návštěvu Číny vyjádřila Irene naději, že navštíví více hlavních měst provincií a pojede rychlovlakem mezi jednotlivými městy. »Čína je pro nás ve Francii opravdu atraktivní zemí.«¨

»Velmi si ceníme příznivé vízové sazby,« řekl Volodymyr Gordějev, Ukrajinec žijící v Německu, který v pondělí požádal o čínské vízum ve frankfurtském servisním centru.

Gordějev reagoval na dočasné opatření čínských velvyslanectví a konzulátů v zahraničí, které od 11. prosince 2023 do 31. prosince 2024 snižuje vízové poplatky na 75 procent obvyklých sazeb.

Gordějev se nyní těší na dvoutýdenní rodinné setkání se svým nejstarším synem, který žije v Číně se svou čínskou manželkou. Plánuje s nimi strávit Vánoce a poprvé se setkat se svou novorozenou vnučkou.

Bude to již pátá Gordějevova návštěva Číny. Jeho předchozí cesty ho zavedly do různých měst včetně Kantonu, Šanghaje a I-wu a stal se z něj vášnivý fanoušek čínské kuchyně.

»V současné době jsou nejčastějšími typy žádostí o čínská víza žádosti o dlouhodobější nebo opakovaná povolení,« uvedl pracovník střediska pro podávání žádostí o čínská víza ve Frankfurtu. S nově zavedeným bezvízovým stykem s Německem zaznamenalo centrum 25procentní pokles žádostí.

Policista pomáhá zahraničnímu turistovi zadat informace do přístroje v přístavu Luo-chu v Šen-čenu v jihočínské provincii Kuang-tung 15. března 2023. FOTO – Xinhua/Mao Siqian

Čínské velvyslanectví na Maltě bylo jedním z prvních, které v pátek oznámilo snížení vízových poplatků. Poplatek za vízum pro maltské občany mířící do Číny byl snížen z 60 eur na 45 eur, poplatky pro maltské státní příslušníky z jiných zemí byly rovněž sníženy na 75 procent původní částky.

Velvyslanectví uvedlo, že cílem tohoto kroku je dále usnadňovat personální výměny mezi Čínou a Maltou. Velvyslanectví zároveň uvedlo, že v letošním roce přijalo řadu opatření ke zjednodušení podávání žádostí o víza.

Od října zrušilo online objednávání žadatelů o víza a zájemci se nyní mohou dostavit přímo na vízový úřad v pondělí a ve středu dopoledne. Účinky nedávných kroků Číny, které mají usnadnit přeshraniční cestování, se projevily okamžitě.

Podle statistik zveřejněných čínskou Národní imigrační správou vstoupilo od 1. do 3. prosince do Číny téměř 18 000 osob z uvedených šesti zemí, konkrétně z Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie, což představuje denní nárůst o 39 % ve srovnání s 30. listopadem, uvedl minulý týden mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Dodal, že přibližně 7000 z nich přijelo do Číny díky bezvízové politice, což představuje 39 procent z celkového počtu příjezdů z těchto šesti zemí.

Daisy Ču, která má italský pas a pracuje v Paříži, řekla: »O bezvízovém styku mi řekl můj strýc… V říjnu příštího roku plánuji letět do Wen-čou na svatbu své sestřenice.«

Ču, která se narodila v Itálii čínským rodičům, uvedla, že má silné pouto se svou širokou rodinou ve městě svých předků ve východočínské provincii Če-ťiang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy