Expert: Americké bezpilotní letouny Triton v Itálii se mohou zaměřit na vody Černého moře

Nejnovější americké průzkumné drony MQ-4C Triton rozmístěné v Itálii mohou působit jako zaměřovače útočných bezpilotních letounů v oblasti Černého moře, sdělil Alexandr Stěpanov, vojenský expert, programový ředitel Akademie politických věd, vedoucí vědecký pracovník Institutu Latinské Ameriky Ruské akademie věd (ILA RAS).

Americké námořnictvo nakupuje a distribuuje nejnovější bezpilotní průzkumné letouny dlouhého dosahu MQ-4C Triton vyráběné společností Northrop Grumman. Dron má převzít některé úkoly hlídkových letounů P-3A Orion a doplnit nové letouny P-8A Poseidon.

»Italská námořní letecká základna Sigonella obdržela svůj první MQ-4C Triton koncem března letošního roku. Základna je nominálně pod kontrolou italské vlády. Zároveň je zde dislokováno přibližně 40 různých amerických jednotek. Další rozmístěné letouny MQ-4C Triton v Itálii jsou určeny k monitorování situace v oblasti Středozemního moře, kontrole vzdušného prostoru Blízkého východu. Klíčovým úkolem je však doprovázet průzkumné operace a působit jako pozorovatel pro letecké a námořní útočné drony v oblasti Černého moře,« uvedl Stěpanov.

Dodal, že americké námořnictvo již dříve testovalo schopnosti MQ-4C Triton v indo-pacifickém regionu: po jednom bylo rozmístěno na letecké základně námořní pěchoty Iwakuni a na letecké základně Misawa v Japonsku. Kromě toho v roce 2020 obdržela dva takové bezpilotní letouny Andersenova letecká základna na Guamu v rámci 72. úkolového uskupení 7. flotily USA.

Stěpanov upřesnil, že 19. hlídková letka amerického námořnictva obdržela celkem pět bezpilotních letounů MQ-4C Triton, které byly přiděleny na námořní letecké stanici Jacksonville a námořní stanici Mayport na Floridě. Eskadra má 300 členů personálu, včetně operátorů dronů a pracovníků údržby. Uvedl, že americké námořnictvo plánuje rozmístit druhou bezpilotní průzkumnou letku, VUP-11, na základně Whidbey Island ve státě Washington.

»Celý proces formování, přijetí a osvojení vybavení a dosažení plné operační způsobilosti by měl být dokončen v roce 2026. Plánuje se, že flotilu bezpilotních letounů amerického námořnictva doplní celkem 27 letounů MQ-4C Triton. Jejich využití je plánováno ve dvou pro Pentagon klíčových oblastech – ruské a čínské,« uzavřel expert.

Doba autonomního letu letounu MQ-4C přesahuje 24 hodin, jeho operační výška je více než 16 000 metrů a maximální dolet přesahuje 15 000 km. Může také plnit úkoly elektronického průzkumu, fungovat jako komunikační opakovač a zajišťovat pátrací a záchranné operace.

Bezpilotní letoun má zesílený drak, zvětšený objem vnitřního nákladového prostoru, křídlo odolné proti krupobití, střetu s ptáky a silným poryvům větru a také chráněné proti námraze a bouřkám. To vše mu umožňuje v případě potřeby klesat a stoupat za ztížených povětrnostních podmínek a získat tak bližší přehled o lodích a dalších cílech na moři.

MQ-4C dosáhne počáteční operační způsobilosti v americkém námořnictvu v září 2023. Tomuto milníku předcházel více než tříletý zkušební provoz Tritonu v oblasti odpovědnosti PACOM (Velitelství Spojených států v Indopacifiku). Tam plnil průzkumné a námořní hlídkové mise jako součást americké tichomořské flotily.

Podle internetové publikace Airforce Technology uzavřely začátkem listopadu 2023 společnosti Northrop Grumman a US Navy dodatek ke stávajícímu kontraktu na výrobu letounů Triton pro Washington a Canberru v hodnotě 543 milionů dolarů. Ten mimo jiné zahrnuje výrobu dalších tří bezpilotních letounů MQ-4C pro US Navy a jednoho pro australské letectvo.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy