Pilotní projekt zachycování uhlíku ve východní Číně ukládá uhlík do pórobetonu

Aby Čína dosáhla dvojího cíle, kterým je dosažení nejvyššího množství emisí uhlíku do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060, využívají čínské energetické podniky ke snížení emisí technologii zachycování, využívání a ukládání oxidu uhličitého (CCUS).

Ve východočínské provincii Če-ťiang nedávno prošel 72hodinovou provozní zkouškou pilotní projekt, který dokáže ukládat CO2 do pórobetonu. Jedná se o jeden z předních projektů v zemi, který využívá technologii CCUS k zachycování a využívání CO2 vypouštěného z uhelných elektráren.

Projekt byl realizován v elektrárně v okrese Lan-si, která byla přidružena ke společnosti Zhejiang Provincial Energy Group Company. Jeho technologický tým se skládá z výzkumných pracovníků společnosti a institucí, jako je Univerzita Zhejiang a Baima Lake Laboratory.

Podle společnosti Zhejiang Energy je projekt navržen tak, aby zachytil 15 000 tun CO2 ročně, což odpovídá celkovému množství CO2, které ročně pohltí 10 km2 lesa. Během běžícího testu dosáhla jeho průměrná míra zachycení uhlíku 90 procent, přičemž čistota zachycení činila 99 procent.

Projekt využívá k zachycování CO2 dvoufázový absorbent s nízkou spotřebou energie a spotřeba energie při regeneraci takového absorbentu je nižší než 2,4 gigajoulu na tunu, čímž dosahuje celosvětově vysoké úrovně.

Zachycený CO2 se pak používá k výrobě průmyslových výrobků s širokým využitím. Přibližně dvě třetiny zachyceného CO2 se používají k výrobě pórobetonových tvárnic, které jsou lehkým, izolačním a odolným stavebním materiálem. Další třetina je surovinou používanou k výrobě suchého ledu potravinářské kvality pro přepravu potravin a léků v chladicím řetězci.

Podle vědeckých pracovníků projektu může CO2 za určitých podmínek reagovat s cihlářskými materiály za vzniku stabilních pevných sloučenin, čímž se dosáhne trvalého uložení CO2 ve stavebním materiálu.

»Stejně jako při výrobě chleba ve vodní páře nahrazujeme vodní páru CO2, abychom cihly vystavili sérií chemických reakcí. CO2 může být v cihlách trvale zachycen,« řekl Čchen Jao-ťi, ředitel výzkumného ústavu spadajícího pod Zhejiang Energy.

Technologie úpravy a skladování CO2 snižuje podíl páleného vápna a cementu ve výrobním procesu, čímž se snižují náklady. Podle předběžných odhadů se celkové výrobní náklady sníží o dva až pět jüanů (asi 28 až 70 amerických centů) na metr krychlový ve srovnání s běžným pórobetonem.

Ekologická a nízkouhlíková transformace uhelných elektráren je důležitá pro snižování emisí uhlíku a dosažení uhlíkové neutrality, uvedl Liou Šen-chuej, předseda představenstva společnosti Zhejiang Energy.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy