Festival lampionů přináší radost ze Svátků jara do celé Evropy

V rámci oslav Festivalu čínských lampionů se v evropských zemích, mimo jiné ve Velké Británii, Belgii, Německu, Rumunsku a Nizozemsku, konaly koncerty, galavečery, soutěže v řešení lampionových hádanek a také veletrhy a výstavy.

Festival, který připadá na patnáctý den prvního měsíce čínského lunárního kalendáře, označuje konec oslav Čínského Nového roku a symbolizuje příchod jara. Letos připadl Festival lampionů na sobotu.

V sobotu večer uspořádala Asociace čínských studentů a vědců v Oxfordu ve Velké Británii slavnostní večer na oslavu Roku draka a Festivalu lampionů, na kterém se představila řada kulturních vystoupení, jako je lví tanec, ukázka bojových umění, lidová hudba a taneční vystoupení, vystoupení sečuánské opery zaměřené na změnu tváře a vokální hudba.

Na snímku si člověk pořizuje selfie během chrámového jarmarku na oslavu Festivalu lampionů u radnice Atrium v nizozemském Haagu, 24. února 2024. FOTO – Xinhua/Meng Dingbo

Přibližně 1000 účastníků se těšilo z rozmanitých vystoupení. »Rozmanitost a živost, kterou naši čínští přátelé do Oxfordu přinášejí, obohacuje naši kulturní tapiserii a podporuje prostředí vzájemného porozumění a respektu,« uvedla starostka Oxfordu Lubna Arshadová.

Vrcholem galavečera byla stand-up komedie v čínském stylu neboli »Siang-šeng«. Ta bavila publikum vyprávěním o čínských básních a jejich překladech a vyvolávala smích diváků díky obratné kombinaci slovních hříček a humoru.

Jeden z komiků, Jegor Šyšov, Ukrajinec žijící v Číně více než 15 let, řekl agentuře Xinhua, že do Číny poprvé odjel jako student na výměnný pobyt. Řekl, že »Siang-šeng« je nejen představení, které může lidem přinést radost, ale také umění jazyka, které usnadňuje vzájemné porozumění mezi různými kulturami.

V sobotu se rovněž uskutečnil veletrh čínských Svátků jara s více než 30 stánky, který v belgických Antverpách nabídl slavnostní přehlídku čínských jídel, bojových umění, kaligrafie, tai-či a ukázku tradičního čínského outfitu hanfu.

Jednodenní akce, kterou spolupořádalo čínské velvyslanectví v Belgii a čínské zahraniční spolky v Belgii, přilákala téměř 2000 obyvatel, čínských občanů žijících v zahraničí a turistů z jiných zemí.

Jeden z obyvatel, který uvedl své jméno Lucas a měl na sobě tmavě modrý čínský oblek Tang s výšivkou ve tvaru draka na rukávech, se s agenturou Xinhua podělil o své poznatky o Svátcích jara. »Vím, že v Číně existuje 12 znamení zvěrokruhu. Moje znamení zvěrokruhu je tygr. Je trochu smutné, že nejsem drak, ale tygr je také docela v pohodě,« řekl s velkým úsměvem.

Lidé se účastní akce na oslavu Festivalu lampionů v Čínském kulturním centru v rumunské Bukurešti, 23. února 2024. FOTO – Xinhua/Cristian Cristel

V belgickém Binche se v Mezinárodním muzeu karnevalů a masek konala výstava Šťastný Čínský Nový rok draka. Expozice, která bude otevřena do 31. března, představuje chápání čínského draka 41 umělci prostřednictvím jejich obrazů a návrhů.

Na Festivalu lampionů na Slovensku se v pátek večer asi 200 účastníků účastnilo aktivit, jako je řešení lampionových hádanek, psaní čínských znaků a výroba sladkých knedlíčků z lepkavé rýže zvaných jüan-siao nebo tchang-jüan.

Ve čtvrtek večer se na čínském velvyslanectví v Bulharsku konalo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže v malování lampionů, která byla věnována čínskému Festivalu lampionů. Slavnostního předávání cen se zúčastnilo asi 120 z více než 300 soutěžících, kteří jsou studenty šesti národních uměleckých škol z pěti bulharských měst.

»Tyto práce jsou prodchnuty silným duchem tradiční čínské kultury a úžasnou dětskou představivostí,« uvedl Kuan Sin, kulturní poradce na čínském velvyslanectví v Bulharsku.

Avelina Nikolová ze Slivenu, která obdržela cenu, řekla agentuře Xinhua, že akce byla »velmi zábavná, vzrušující zkušenost« a že se dozvěděla mnoho o čínské kultuře.

Na Maltě se ve středu a ve čtvrtek konaly dva koncerty v rámci Festivalu čínských luceren, které uchvátily místní publikum okouzlujícími melodiemi tradiční čínské hudby. Na akci, kterou pořádalo Čínské kulturní centrum na Maltě, zazněly klasické čínské písně jako Dej mi růži, Noční klid a Měsíční svit nad jarní řekou.

Čínští umělci vystupují během koncertu na Festivalu čínských luceren ve Vallettě na Maltě 21. února 2024. FOTO – Xinhua/Chen Wenxian

Vystoupení souboru China Broadcasting Performing Arts Troupe v hlavním městě Vallettě ve středu večer sklidilo ovace ve stoje a umělci předvedli přídavek v podobě dalších dvou písní: Jasmínový květ z Číny a Festa z Malty.

Mary Ann Cauchiová, ředitelka pro financování a strategii Rady pro umění na Maltě, uvedla, že čínský festival se stal oblíbenou atrakcí. Podporuje sbližování dvou různých kultur a dvou starobylých civilizací, uvedla.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy