Home Zahraničí Finské odbory budou blokovat Teslu

Finské odbory budou blokovat Teslu

Návštěvníci se seznamují s novým vozidlem společnosti Tesla během Čínského mezinárodního veletrhu obchodu se službami (CIFTIS) v Čínském národním kongresovém centru v Pekingu, hlavním městě Číny, 3. září 2023. FOTO - Xinhua/Ju Huanzong

Finský odborový svaz automobilového průmyslu a dopravy AKT se připojuje ke stávce proti společnosti Tesla ve Švédsku v rámci solidarity se švédským odborovým svazem IF Metall, který požaduje, aby americká automobilka uzavřela kolektivní smlouvu. Informoval o tom televizní kanál Yle.

Členové finského odborového svazu oznámili, že od 20. prosince nebudou nakládat a vykládat vozy Tesla směřující do Švédska, pokud společnost nepřijme požadavky IF Metall.

Již dříve oznámily připravenost k solidárním akcím také největší norský odborový svaz Fellesforbundet, který sdružuje zaměstnance soukromého sektoru, a dánský odborový svaz 3F Transport, který sdružuje přístavní dělníky a řidiče.

Dne 27. října vstoupil odborový svaz průmyslových zaměstnanců IF Metall do stávky, protože vedení společnosti Tesla odmítlo podepsat kolektivní smlouvu. Akce se nejprve týkala pouze pracovníků servisního střediska Tesla, ale 3. listopadu se rozšířila i na další autoservisy, které přestaly servisovat vozy Tesla.

V listopadu vyhlásily další organizace »součinná opatření«, která budou platit až do podpisu kolektivní smlouvy. Patří mezi ně odbory pracovníků v dopravě a přístavu, které blokují nakládku vozů Tesla ve švédských přístavech, odbory elektrikářů a uklízečů, které blokují opravy a úklid v prostorách a nabíjecích stanicích, odbory úředníků a poštovních zaměstnanců, které blokují poštu a balíky pro Teslu, a odbory lakýrníků a stavebních dělníků, které blokují práci ve více než 100 dílnách. Dne 27. listopadu Tesla podala žaloby na poštovní službu Postnord a dopravní úřad, protože společnost neobdržela poznávací značky pro své vozy, a okresní soud rozhodl, že úřady by měly najít řešení otázky jejich doručení Tesle.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here