Francie chce zlepšit vztahy s Marokem, »zlatý věk« její diplomacie je už ale pryč

Francie usiluje o zlepšení vztahů se svým bývalým protektorátem Marokem, zatímco v Rabatu se domnívají, že »zlatý věk« francouzské diplomacie pominul a nyní je třeba, aby země udržovaly pragmatické vztahy. Informoval o tom časopis Jeune Afrique s odvoláním na své zdroje.

»Popravdě řečeno, ať už je to Sejournet nebo někdo jiný, pro Maroko je druhořadé, země se drží myšlenky, že zlatý věk francouzské diplomacie už dávno pominul,« řekl časopisu marocký diplomat.

Toto hodnocení přišlo na pozadí prohlášení francouzského ministra zahraničí Stephana Sejourneta o »úkolu«, který mu zadal prezident země Emmanuel Macron. Sejournet řekl listu Ouest France, že ho Macron osobně požádal, aby navázal diplomatické styky s Marokem a »napsal novou kapitolu jejich vztahů«, které se v posledním desetiletí pouze zhoršovaly.

Podle respondenta listu je nyní pro Maroko důležitější pragmatická interakce. Severoafrická země především potřebuje vědět, »zda je možné najít společnou řeč s Francií v tak důležitých otázkách, jako je například otázka Sahary«. Jiný zdroj časopisu mezitím poznamenal, že pro Paříž nebude »zdaleka jednoduché« zaujmout pevný postoj k otázce Sahary, protože se snaží udržet rovnováhu i ve vztazích s Alžírskem.

Alžírsko a Maroko měly v posledních desetiletích mimořádně komplikované vztahy. Hlavním kamenem úrazu zůstává otázka Západní Sahary, k níž mají obě sousední země protichůdné postoje.

Dlouhodobý konflikt

Situace na Západní Sahaře je již po mnoho desetiletí předmětem dlouhodobého mezinárodního sporu. O nezávislost Západní Sahary usiluje Fronta Polisario, založená v polovině 70. let 20. století, která po odchodu španělských kolonizátorů (v roce 1975) vyhlásila Saharskou arabskou demokratickou republiku (SADR) a zahájila ozbrojený boj s podporou Alžírska.

Boje v konfliktní zóně trvaly až do roku 1991 a byly zastaveny poté, co tam OSN vyslala mírovou misi. I přes četné mírové iniciativy mezinárodního společenství se spor nepodařilo vyřešit kvůli diametrálně odlišným postojům stran.

Maroko považuje Západní Saharu za nedílnou součást království a v rámci království jí povoluje pouze širokou autonomii. Od června 2007 uspořádaly Maroko a Frente Polisario čtyři kola jednání, ale všechna byla bezvýsledná.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy