Hlavní ekonom WTO: Re-globalizace je v našem společném zájmu

»Re-globalizace je v našem společném zájmu,« řekl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Ralph Ossa, hlavní ekonom Světové obchodní organizace (WTO).

Podle Ossy znamená reglobalizace větší mezinárodní spolupráci a širší integraci a je klíčem k řešení naléhavých výzev naší doby a k budování bezpečné, společné a udržitelné budoucnosti.

V úterý WTO zveřejnila Zprávu o světovém obchodu pro rok 2023. Tento stěžejní dokument přináší nové důkazy o výhodách širší a vzájemnější hospodářské integrace, neboť první náznaky fragmentace obchodu představují hrozbu pro růst a rozvoj.

Zpráva je zaměřena na zpochybnění rostoucího obchodně-skeptického narativu, který naznačuje, že mezinárodní obchod je překážkou pro budování bezpečnějšího, inkluzivnějšího a udržitelnějšího světa, uvedl. Takové tvrzení se »zásadně liší od narativu, kterým se od roku 1947 řídí tvorba obchodních politik«.

»Globalizace se skutečně nachází na křižovatce,« protože se situace obrací proti ní, ale stále je čas jednat, řekl.

Letecký snímek pořízený 23. února 2023 zachycuje přístav Čchin-čou v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si. FOTO – Xinhua

Napětí v obchodní politice roste a první známky fragmentace podle geopolitických linií jsou již patrné, ale celkově se obchod drží na dobré úrovni, a proto jsou řeči o de-globalizaci určitě přehnané, poznamenal.

»Ekonomické dopady fragmentace budou velké,« řekl Ossa. Simulace provedená ekonomy WTO naznačuje, že v nejhorším případě úplného geopolitického soupeření klesnou globální příjmy v průměru o 5 % a objem obchodních toků v průměru o 13 %, dodal.

Abychom udrželi mír a bezpečí, zmírnili chudobu a nerovnost a také dosáhli udržitelného hospodářství, »musíme obchod přijmout, a ne ho odmítat… potřebujeme rovněž multilaterální obchodní systém,« zdůraznil.

Podle hlavního ekonoma se díky dohodě WTO o usnadnění obchodu, která vstoupila v platnost 22. února 2017, zvýšil objem obchodu o 231 miliard amerických dolarů. Tyto zisky připadly zejména rozvojovým zemím, což svědčí o tom, že dohoda představuje důležitý krok směrem k reglobalizaci, uvedl.

Návštěvníci ochutnávají whisky u japonského stánku během Čínského mezinárodního veletrhu obchodu se službami 2023 (CIFTIS) v Čínském národním kongresovém centru v Pekingu, hlavním městě Číny, 4. září 2023. FOTO – Xinhua/Liu Mengqi

Když hovořil o úloze Číny v procesu reglobalizace, Ossa uvedl, že Čína je zastáncem multilaterálního obchodního systému a také globalizace.

Dodal, že Čína z účasti v multilaterálním obchodním systému profituje, dosáhla velkolepého hospodářského růstu a vymanila miliony lidí z chudoby, čímž dala naději rozvojovým zemím na celém světě.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy