Hlavy států Číny, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu poblahopřály prostřednictvím videa k podpisu mezivládní dohody o železničním projektu Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán

6. června se v Pekingu konalo slavnostní podepsání mezivládní dohody mezi třemi zeměmi o železničním projektu Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán. K podpisu dohody prostřednictvím videa poblahopřáli čínský prezident Si Ťin-pching, prezident Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov a prezident Uzbekistánu Šavkat Mirzijojev.

Si Ťin-pching poukázal na to, že železnice Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán je strategickým projektem pro spojení Číny se Střední Asií a přelomovým projektem pro spolupráci mezi těmito třemi zeměmi při budování iniciativy Pásmo a stezka. Podpis mezivládní dohody mezi těmito třemi zeměmi poskytne pevný právní základ pro výstavbu železničního projektu Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán, což znamená, že železnice Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán se změní z vize ve skutečnost, a ukazuje to mezinárodnímu společenství pevné odhodlání těchto tří zemí spolupracovat na podpoře spolupráce a společném usilování o rozvoj. Čína je ochotna spolupracovat s Kyrgyzstánem a Uzbekistánem a vytrvale usilovat o přípravu zahájení výstavby projektu a o vybudování tohoto strategického kanálu, který bude přínosem pro tyto tři země a jejich obyvatele a brzy podpoří regionální hospodářský a sociální rozvoj.

Sadyr Žaparov uvedl, že železnice Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán je vlajkovým projektem Pásmo a stezky, který společně budují tři země. Po dokončení se železnice stane novou dopravní trasou z Asie do Evropy a zemí Perského zálivu, což má velký význam pro podporu propojení a posílení hospodářské a obchodní výměny mezi zeměmi na trase, a dokonce i v celém regionu. Sadyr Žaparov vyjádřil naději, že tato železnice bude dokončena a uvedena do provozu co nejdříve, aby poskytla novou pomoc na podporu společného rozvoje regionu a zlepšení blahobytu lidí všech zemí.

Šavkat Mirzijojev řekl, že dnešní slavnostní podpis dohody má historický význam a je pragmatickým krokem vpřed v budování regionální konektivity. Železnice Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán se stane nejkratší pozemní cestou spojující Čínu se zeměmi Střední Asie. Přispěje také k dalšímu rozšiřování spolupráce regionálních zemí s Čínou a k prohlubování přátelských vztahů mezi zeměmi, což je v souladu s dlouhodobými zájmy všech zemí.

Železnice Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán začíná z Kašgaru v Sin-ťiangu v Číně a přes Kyrgyzstán vstupuje do Uzbekistánu a v budoucnu může být rozšířena do západní a jižní Asie. Jakmile bude železnice dokončena, výrazně podpoří konektivitu mezi těmito třemi zeměmi a podpoří rychlejší hospodářský a sociální rozvoj v regionu.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy